1 Mayıs Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirilecek

KANI-BEKOBir süredir devam eden 1 Mayıs’ın nerede kutlanacağı mevzuu taraflar arasında mutabakatla sonuçlandı. Buna göre bu yıla mahsus olmak üzere 1 Mayıs kutlamalarının İstanbul’da Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirilmesine karar verildi.

Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “1 Mayıs kutlamaları konusunda sendikalarla anlaştık. Taksim’e bir heyet gidecek. Miting ise Bakırköy pazar yerinde yapılacak” dedi.


DİSK Genel Merkezi’ndeki basın toplantısına DİSK Başkanı Kani Beko, KESK Başkanı Lami Özgen, TTB Başkan Yardımcısı Raşit Tüken ve TMMOB Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Süleyman Solmaz katıldı. 1 Mayıs programına ilişkin açıklamayı Kani Beko yaptı. 1 Mayıs kutlamalarına dair talebin İstanbul Valiliği’nce reddedildiğini belirten Beko, “1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamaları, bir kez daha hukuk dışı bir biçimde engellenmek isteniyor. İstanbul Taksim’de düzenlemek istediğimiz 1 Mayıs kutlamalarına dair talebimiz, İstanbul Valiliği’ne tepeden inen bir emirle reddedildi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin son 9 aydır içinden geçtiği dönemde halkın yaşam hakkının defalarca ihlal edildiğini savunan Beko, 1 Mayıs kutlamalarının bu yıl nerede kutlanacağına ilişkin de şunları söyledi:

“Bu koşullar altında, işçilerin, emekçilerin, tüm ezilenlerin taleplerini güçlü bir biçimde haykırdığımız 1 Mayıs kutlamalarını, güvenli bir biçimde yapmayı öncelikli bir görev olarak benimseyen dört emek ve meslek örgütü olarak, bu yıla mahsus olmak üzere 1 Mayıs kutlamalarını İstanbul’da Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirmeye karar verdik. 2016’ya özgü bu karar üyelerimizden, 1 Mayıs’larda yıllarca omuz omuza verdiğimiz dostlarımızdan ve halkımızdan gelen talepler dikkate alınarak verilmiştir.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code