10 adımda nasıl iş bulursunuz?

by admin | Perşembe, Mar 27, 2014 | 1616 views

10 ADIMDA İŞ BULMA10 ADIMDA NASIL IS BULURSUNUZ?

Günümüzde gerek tatminsizlik gerekse çalıştığımız firmanın kapatılması veya işimize son verilmesi gibi tehlikeler her zaman geçerlidir. Yapılacak en iyi şey, işimizden memnun olsak bile böyle bir olayın başımıza gelmesi olasılığına karşı gerekli alt yapıyı önceden oluşturmaktır. Peki, bu gibi durumlara hazır olmak için neler yapabiliriz acaba?

Günümüzde gerek tatminsizlik gerekse çalıştığımız firmanın kapatılması veya işimize son verilmesi gibi tehlikeler her zaman geçerlidir. Yapılacak en iyi şey, işimizden memnun olsak bile böyle bir olayın başımıza gelmesi olasılığına karşı gerekli alt yapıyı önceden oluşturmaktır. Peki, bu gibi durumlara hazır olmak için neler yapabiliriz acaba?

İş aramaya odaklanın

İlgi noktalarınızla örtüşen olan anahtar kelimeleri ve çalışmak istediğiniz semt/şehir gibi verileri girerek iş arama motorlarından yararlanın ve bunun için yapılmış siteleri kullanın.
“Arama kriterini” daraltmanız daha odaklanmış olarak iş bulma şansınızı arttıracaktır ve sizinle uyumlu olmayan iş alternatifleriyle zaman kaybetmenizi engeleyecektir.

Kendi markanızı oluşturun

Güzel bir profilinizi oluşturup Facebook gibi çok sayıda sosyal network ve çok iş bulma portallarında bunu yayınlayın. Oluşturulacak böyle iyi bir marka (imaj) beklemediğiniz bir anda aynı ortamda bulunan bir iş veren, veya beyin avcısının dikkatini çekerek bir iş teklifi almanızı sağlayabilir.


Kontak kişilerinizle bağlantı kurun

Sosyal Network sitelerinde profillerinizi oluşturduğunuza göre bundan yararlanın. Bildiğiniz uygun herkesle temasa geçin. Çünkü iş arama uğraşımızda hangi tanıdığımızın bize yardımı dokunabileceği hiç belli olmaz. Aklınıza bile gelmeyen bir anda sizi ilerde işvereniniz olacak kişiyle tanıştırabilir böyle bir tanıdık.

Bir firma listesi oluşturun

Bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyacağınızı düşündüğünüz firmaları içeren bir liste oluşturun. Gereksiniminiz olan birçok bilgi şu anda internette fazlasıyla mevcuttur.

İş ilanlarını içeren “iş arama siteleri, iş bankaları, şirket web siteleri, sosyal ağ siteleri” gibi kaynakları gezerek iş listeleri oluşturun. Sizin en çok olanakları sunacak bir işverenle çalışmak için sizce uygun seçimi yapın.

Özgeçmiş yazınızı hedefe dönük yazın

Özgeçmişinizi yazarken, sahip olduğunuz becerilerle ve ilgilendiğiniz tip işler için aranan özellikleri bilhassa eşleştirmeye gayret edin. Böylelikle sizi işe alacak kişi bir bakışta neden ve nasıl söz konusu iş için sizin özellikle kalifiye (uygun) olduğunuzu anlayabilecektir. Böylelikle bir iş görüşmesi için çağrılma şansınızı arttırabileceksiniz. Bu iş için de daha önceden bu iş için hazırlanmış uygun örnekleri kullanmanız önerilir.

Görüşmede yüksek performans gösterin

Görüşmeye gitmeden evvel firmayı araştırın. Uygun şekilde giyinin. Görüşmede sorulabilecek olan soruların alıştırmasını yapın. Sizinle görüşecek olan mülakatçıyı becerileriniz, deneyiminiz ve uzmanlığınızla etkileyebilmek için kendinizi organize edin alıştırın.

Takip edin

Görüşmeden sonra tanıştığınız herkese teşekkür edin. Söz konusu göreve duyduğunuz ilgiyi bir kere daha belirtin işe almaya yetkili kişiye ve de hangi nedenden işe uygun olduğunuzu bir kere daha hatırlatın uygun koşullar mevcutsa.

İş size teklif edilirse

İş size teklif edildiğinde yine de bir kere daha etraflıca düşünün.. Hele diğer başka alternatif iş teklifleri de varsa en uygununu seçmek için daha da titiz zaman harcayın.. İlerde “keşke öbürünü tercih etseydim” diye dövünmemek için..

KARIYERCI

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code