19 Mayıs günü Sözcü gazetesi yetkililerine operasyon

by editor | Cumartesi, May 20, 2017 | 800 views


Operasyon yapılan basın kuruluşları arasına Sözcü gazetesi de katıldı. Tam da 19 Mayıs tarihine denk getirilerek Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın da aralarında bulunduğu 4 isim hakkında FETÖ adına suç işlemek suçlamasıyla operasyon başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Sözcü gazetesi imtiyaz sahibi Burak Akbay ve 3 gazeteci hakkında gözaltı kararı verildi. Sözcü gazetesi avukatlarının yaptığı açıklamaya göre polis 4 kişinin ikametlerinde arama yaptı. Mediha Olgun’un gözaltına alındığı, Burak Akbay’ın yurtdışında olduğu bildirildi.

SÖZCÜ GAZETESİNE NEDEN OPERASYON YAPILDI?


Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, Sözcü’ye başlatılan operasyonu doğrulayarak operasyon nedenini şöyle anlattı: “Daha önceden bu konuda bizimle ilgili ortaya söylentiler yayılıyordu, operasyon olacak, gazete basılacak vs. şeklinde. Hatta biz de Sözcü susarsa Türkiye susar, diyorduk. Ki hala da öyle diyoruz. Savcılıkta bizim bir dosyamız var! Muhabirimiz Gökmen Ulu’nun yaptığı bir haberle ilgili bu. Gökmen o haberde Cumhurbaşkanı’nın yerini söylemişti, yani Cumhurbaşkanı’nın tatil yaptığı o yer şeklinde. Ki bu sadece bir haberdir. Bunun suç unsuru taşıması da son derece ilginç ve trajikomik. O haberden dolayı patronun evine gidiyorlar kapıyı çilingirle açıyorlar. Zaten arama kararı da varmış. Oradan bir tabletini almışlar, arabasını aramışlar. Ardından bizim finans müdürümüz Yonca Hanım’ın evine gidip arama yapıyorlar. Orada da bir şey bulamayıp çıkıyorlar. Ardından Gökmen’in evine gidip arama yapıyorlar ama şu anda gözaltına alınan yok, tabii bir 4-5 saat sonra ne olur bilemiyoruz, kestiremiyoruz da.”

Yılmaz, “Bizim korkacak, çekinecek, tedirgin olacak hiçbir suçumuz yok. Tek yaptığımız iş gazetecilik yapmak” dedi.

Hiç şüphesiz ki bu ülkede “acaba iktidarı elinde bulunduran güç muhalif sesleri tamamen sessizliğe gömmek hedefinde mi yürüyor?” diye düşünen “ve endişe duyan / korkan” en az yüzde ellilik bir kesim de var. “Belki iktidar sahipleri de bunu ülke daha da fazla zarar görmeden, insanlar daha fazla bölünmeden görür” diye hala da ümitvar olmak istiyoruz… ÇARESİZCE.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!