Tüsiad Başkanı Yılmaz’dan yine çok çarpıcı beyanat

by admin | Cumartesi, Nis 26, 2014 | 1077 views

TUSIAD-BASKANI
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10. Olağan Genel Kurul Toplantısnda konuşan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’dan yine çok önemli açıklamalar geldi. Yılmaz “Yavaş demokrasinin büyümesi de yavaş olur. Özellikle iş ve yatırım ortamının en önemli birinci şartı olan hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusundaki hassasiyetlerimizi ısrarla dile getirmemiz gerekmektedir” dedi.

Söz konusu toplantıda Türkiye KOBİ’lerinin Avrupa’da temsilini sağlayacak Avrupa KOBİ Birliği (UEAPME) üyeliğinin imza töreni de gerçekleştirildi.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın da katıldığı ve Park Bosphours Otel’de düzenlenen toplantının açılış konuşması TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça tarafından yapıldı. Onatça, “Biz bugüne ait olan barış sürecini mutlaka korumak ve hiçbir endişeye yer bırakmayacak biçimde kalıcı hale getirilmesini istiyoruz. Vatandaşların dilleri, dinleri, inançları, kimlikleri, sınıfları nedeniyle horlandıkları, dışlandıkları günleri bir daha dönmemek üzere geride bırakmak istiyoruz. Yarını kurarken yanımıza daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi almak istiyoruz. Hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ve laiklik ilkelerinin çağımızın en ileri yorumuyla uygulanmasını istiyoruz. 2015’te gerçekleştirilecek genel seçimlere kadar yargıda, siyasi partiler yasasında yapısal reformları tamamlamış bir Türkiye arzu ediyoruz” dedi ve daha zengin, daha gelişmiş, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği bir Türkiye hayali olduğunu söyleyen Onatça, bu hayali gerçekleştirmenin AB üyeliği ile daha kolay olacağına inandıklarını belirtti.


Muharrem Yılmaz ‘ise Onatça’nın ardından söz alarak TÜRKONFED’in Avrupa KOBİ Birliği’ne üyeliği ile itibarını uluslararası boyuta taşımış olduğunu belirtti ve “İnanıyorum ki UEAPME’ye bu yıl itibarıyla gerçekleştirilmiş olan üyelik, Türk KOBİ’lerinin Avrupa Birliği ve uluslararası pazarlara daha fazla açılabilmesi konusunda rekabet gücü kazanımlarına katkıda bulunacaktır. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği hem TÜSİAD hem de TÜRKONFED için stratejik hedeftir. Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmesine AB’ye tam üyelik sürecinin ciddi bir reform dinamizmi getirdiğini yadsıyamayız” dedi. Yeni dünya düzenine hazırlıklı olunması gerektiğini belirten TÜSİAD Başkanı Yılmaz, “En önemli varlığımız insan, en önemli aracımız ise eğitimin yaygınlığı ve niteliği. Başarılı bir küreselleşmenin önemli bir ayağı olarak gördüğümüz AB projesi bu süreçte çok büyük bir öneme sahiptir. AB entegrasyonu küreselleşmenin bir provası, bir örneğini oluşturacaktır” diye konuştu.

Yılmaz “Sürdürülebilir büyüme ve refah artışının belli bir eşik düzeye ulaşmış demokrasilerde mümkün olduğunu” söyledi ve “Yavaş demokrasinin büyümesi de yavaş olur. Büyümeye yönelik mikro ve makro politikalarımızın yanı sıra son dönemlerde çoğulcu demokrasi anlayışının öngördüğü siyasi reformların da hız kazanması gerektiğine ve buna ilişkin önemle, ısrarla vurgu yapmamız gerekir. Özellikle iş ve yatırım ortamının en önemli birinci şartı olan hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusundaki hassasiyetlerimizi ısrarla dile getirmemiz gerekmektedir” diye ayrıca altını çizdi.

Konuşmaları takiben Türkiye KOBİ’lerinin Avrupa’da temsilini sağlayacak UEAPME üyeliğinin imza töreni gerçekleştirildi.

26.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code