2015’te ekonomi balonu patlayıp global krize dönüşür mü?

by admin | Perşembe, May 29, 2014 | 3422 views

ATTALI-EKONOMIST
Son yıllarda zaten kör topal giden ve kimseye güven vermeyen dünya ekonomisi 2015 yılında bir krize yakalanır mı yine? Bu olasılık bazı ekonomistler tarafından teleaffuz ediliyor, oldukça sıklıkla…

Bunlardan bir tanesi de ünlü Fransız ekonomist Jacques Attali ve kendisi küresel krizlerin yedi yılda meydana geldiğini söyleyerek 2015’te yeni bir krizin patlak verme olasılığının olduğunu düşünüyor.


Attali’nin tezine göre 1987’deki büyük çöküşten sonra 1994’te Silikon Vadisi şirketlerinde balonun patladı ve diğer yandan da Asya’da kur krizinin çıktı. 2001 yılına gelindiğinde ise “dot-com” balonu patlad. 2008 yılında da ise emlak balonunun patlamasıyla halen etkileri hissedilen son küresel krizin başladı.

Bütün bu verileri dikkate alan Attali, son yedi yıllık dönemin sonuna yaklaştığımızı hatırlatarak “Her yerde balonlar oluştu. Ve büyüme gerçekleşmezse ya da jeopolitik krizler büyümeyi engellerse bu balonlar patlayacak” diyor. Attali’ye göre kriz şu şekilde seyredecek; “Balonların patlamasıyla faizler yükselecek. Borç finansmanı çok zor hale gelecek. Küreselleşme işin geri kalanını hallederken piyasalar yine paniğe kapılacak.”

Attali ayrıca şunları da görüşlerine ekliyor:  “Mantıklı olarak bir sonraki krizin 2015’te tetiklenmesi gerekiyor. Eğer hazırlık yapılmazsa bu kriz, özellikle Avrupa için, öncekilerden daha kötü olacak. Bu öngörü iki nedene dayanıyor. Birinci neden, bugüne kadar bütün joker kartlarının oynanmış olması. Kimse daha fazla borç altına girecek durumda değil. İkinci neden ise dünyanın, önceki krizlerin aksine, barış halinde olmaması. İç ve uluslararası savaşlar ile savaş tehditleri yatırımcıları riskten daha da kaçınır hale getirdi.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code