25 Aralık soruşturması savcıları nereye atandı?

SAVCIHSYK yeni yayınladığı kararname ile ilginç tayinlere imza attı. Buna göre birçok savcı ve hakimin yeri değişti. Kararname ile yeni görev verilenler arasında en çok dikkati çekenler 25 Aralık soruşturmasına takipsizlik veren üç savcı, İrfan Fidan, İsmail Uçar ve Fuzuli Aydoğdu oldu. Bu kişiler şimdi savcıvekili ünvanına sahip.


Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi’nin 15 Ocak 2015 tarih ve 2015/24-25 sayılı kararnamesiyle, 784’ü adli, 104’ü idari yargı olmak üzere toplam 888 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. 25 Aralık soruşturmasına takipsizlik veren üç savcı, İrfan Fidan, İsmail Uçar ve Fuzuli Aydoğdu başsavcıvekili oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından, İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atandı. Uçar, Fidan ve Aydoğdu, 1 Eylül 2014 tarihinde 25 Aralık soruşturması kapsamında 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararı vermişti.

Yine aynı savcılar, kamuoyunda “22 Temmuz” operasyonu olarak bilinen, aralarında İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nin eski Müdürü Yurt Atayün ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu şüphelilere ilişkin yürütülen soruşturmaya bakıyordu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code