29 Ekim resepsiyonunda “bir kısım” basına ambargo

by admin | Çarşamba, Eki 29, 2014 | 2273 views

AKSARAY-2İlk kez Çankaya Köşkü dışında bugün yapılacak 29 Ekim resepsiyonuna yaklaşık 4 bin davetlinin katılması bekleniyor. Ancak, cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yeni sayfa açtığını belirten Tayyip Erdoğan, resepsiyon için Cumhuriyet’in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazete ve televizyonu görmezden geliyor.


Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından AKP Genel Merkezi’nde yaptığı son “balkon konuşması”nda “toplumsal uzlaşma” mesajları vermişti. “Bugün sadece Recep Tayyip Erdoğan değil, milli irade bir kez daha kazanmıştır. Sadece şahsıma oy verenler değil, oy vermeyenler de kazanmıştır” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı: “Kardeşlerim gönülden ifade ediyorum, bugün yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte başlatalım diyorum. Eski tartışmaları eski Türkiye’de bırakalım istiyorum. Gerilimleri, çatışma kültürünü, sanal sorunları eski Türkiye’de bırakalım istiyorum.” Erdoğan, Köşk’te yalnızca kendisine oy verenlerin değil 77 milyonun Ccumhurbaşkanı olarak görev yapacağını vurgulamıştı.

Ancak Erdoğan, ev sahipliğinde yarın yapılacak ilk Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nda bu sözlerini unuttu. Erdoğan’ın ekibinin “Cumhurun resepsiyonu olacak” şeklinde yansıttığı resepsiyonda ilk etapta 3 bin kişilik bir davetli listesi öngörülmüştü. Ancak bu sayının yarın 4 bine çıkması bekleniyor. Bu çerçevede seçimlere katılan tüm siyasi partiler resepsiyona davet edildi. Bu yolla Erdoğan’ın tüm kesimleri “kucakladığı” mesajı verildi. Ancak, medyaya gönderilen davetiyelerde aynı hassasiyet gösterilmedi. Türkiye’nin en köklü kurumu olan ve Cumhuriyet’in ilanından aylar sonra Atatürk’ün talebiyle kurulan Cumhuriyetgazetesi, bu en anlamlı bayramda Köşk ambargosuna takıldı.

Yalnız Cumhuriyet değil, Fox TV, Halk TV, Birgün, Evrensel gazeteleri de resepsiyona davet edilmedi. Erdoğan, cemaatin yayın organları Zaman ve Bugün gazeteleri ile Kanaltürk ve Bugün TV’yi de resepsiyona çağırmadı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code