30 yıl sürecek “KARAKIŞ” kapımızda mı?

by admin | Cuma, Kas 21, 2014 | 2270 views

KARA-KISİnsanoğlu doğayı tahrip etmeye devam ederek muhtemeldir ki kendi sonunu da hazırlıyor.. İklim değişiklikleri de bunun en bariz belirtisi zaten.

Eskiden kış mevsiminde kışı yaşarken, yaz mevsiminde de yazı yaşardık.. Şimdi ise malum bütün mevsimler neredeyse birbirine karışmış vaziyette..

Son olarak konuyla ilgili çok çarpıccı tespitler paylaşıldı uzmanlar tarafından.


Nitekim küresel ısınma senaryolarına karşı çözüm arayışı sürerken eski Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA)çalışanı John L. Casey’nin kitabı kafaları karıştırdı. Bu tezlere göre önümüzdeki 30 yıl küresel soğuma yaşanacağı iddia ediliyor. Casey ‘Karakış: Güneş nasıl 30 yıllık bir soğuk krize neden olur’ kitabında tezlerini güneş aktivitelerindeki azalmalara bağlıyor. Kitapta bu tezi destekleyen uzmanların görüşlerine de yer veriliyor. Buna göre önümüzdeki dönem “solar minimum” denilen güneşteki alevlenme ve patlamaların azalacağı bir sürece giriliyor. Casey’e göre, güneş aktiviteleri azalmaya devam edecek ve “solar kış uykusu” dönemine girilecek.

Diğer taraftan güneşin, 30 yıl süreceği tahmin edilen kış uykusunda okyanus ve atmosfer sıcaklıklarının büyük oranda düşeceği ve bunun da büyük volkanik patlamalara ve depremlere neden olabileceği belirtiliyor. Kitapta, sıcaklıkların düşmesiyle birlikte bitkilerin donması sonucu tarımsal üretimin büyük vurguna uğrayacağı ve yiyecek gıda için çatışmaların çıkabileceği ifade ediliyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code