AB Dış Politika Temsilcisi Mogherini “Türkiye’den somut demokrasi adımları görmek istiyoruz”

by editor | Salı, Tem 25, 2017 | 503 views

AB‘ile Türkiye arasındaki “demokrasi” tartoşması kolay kolay sona erecek gibi görünmüyor doğrusu. AB temsilcileri her fırsatta tenkitlerini yöneltmekten geri kalmıyorlar bu konuda. Son olarak bir tenkit de AB Dış Politika Temsilcisi Mogherini‘den geldi. Bakın Mogherini bu konuda neler dedi…


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Brüksel’de Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile bir araya geldi. Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı sonrası taraflar ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Ankara ile Brüksel arasında sorunlar olmakla birlikte diyalog kanallarının açık olduğu ve yapıcı diyaloğun sürmeye devam ettiği vurgulandı.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini konuşmasında “Türkiye’de çok sayıda demokratik muhalefet üyesinin, gazetecilerin ve insan hakları savunucularının tutuklanmasının endişe verici” olduğunu vurguladı. Mogherini “Aramızdaki işbirliği ve diyalogun hukuk devleti ve temel özgürlükler alanında somut pozitif adımlarla sürdürülebilir durumda olması gerektiğini geçmişte sürekli yaptığımız gibi bugün de vurguladık” diye konuştu. “İnsan hakları savunucularının ve muhalefet siyasetçilerinin korunmasının” da buna dahil olduğunu kaydeden Mogherini Türkiye’nin bir aday ülke olduğunu ve öyle de kalmaya devam edeceğini söyledi. Türkiye ile AB’nin bölgesel politikalarda birçok ortak çıkarının olduğuna dikkat çeken Mogherini “güvenli, ekonomik açıdan canlı ve demokratik bir Türkiye” ile çalışma niyetini sürdürdüklerini söyledi.

Like it? Share it!