ABD Başkanlık seçimleri şaşırtan sonuçlarla başladı: Trump yarışa önde girdi

by admin | Çarşamba, Kas 9, 2016 | 859 views

usa-2016

Bütün dünyanın nefesini tutarak beklediği ABD Başkanlık yarışları beklenenin aksine Trump’ın üstünlüğüyle başladı. Saat (TR) 03.23 itibarıyla tespit edilen duruma göre sandıkların kısmen kapandığı Florida’da oyların yüzde 29’u sayıldı. Trump yüzde 49’a yüzde 47 ile önde. Florida, seçimin kaderi açısından en kritik eyaletlerden biri olarak gösteriliyor. Bununla beraber yarışın nefes keserek devam edeceği anlaşılıyor. Hillary Clinton ve Donald Trump’ın yarıştığı seçimlerde, Doğu Yakası’ndaki eyaletlerden sonuçlar gelmeye başladı… Sonucu beklenen 9 eyalet kaldığı ve Trump’ın 244 Clinton’un 209 seçici kazandığı belirtiliyor. Sonucu 3 eyaletten çıkan oylar belirleyecek.


ABD seçimlerini kimin kazandığı sorusu saatler sonra yanıtını bulacak. ABD’nin ve dünyanın geleceğini etkileyecek bu seçimlerde oy verme işlemi sürüyor.  Bazı eyaletlerde ise sandıklar kapandı ve sayılan oylar açıklanmaya başladı.

Siyaset uzmanlarının görüşüne göre Clinton ve Trump arasındaki tüm farklılıklara rağmen uzmanlar, kim kazanırsa kazansın, ABD’nin bölgedeki çıkarları nedeniyle Türkiye ile müttefikliğine önem verecek. Nitekim bir görüşe göre “Ankara ve Washington arasındaki ayrımlar sürüyor ve sürecek gibi duruyor. Bundan dolayı bir sonraki ABD başkanının temel hedefi, ABD seçim kampanyasındaki ve Türkiye’deki iç siyasetteki anlatıların ötesinde, bu farklılıkları ve minimize etmek, bunları yönetmektir”.

Diğer bir görüş ise şöyle ifade buluyor: “Geniş anlamda olarak ABD politikasına bakarsak bu şudur: Türkiye’yi bir müttefik olarak tutmak ABD çıkarlarına uygundur. Türkiye temelde stratejik olarak çok önemli bir ülke”.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code