ABD Hava Saldırıları IŞİD’i durdurabilecek mi?

ISID-BOMBARDIMANYüzyılın en vahşi örgütü kafa keserek ilerlemeye devam ederken, Orta Doğu resmen korkudan zangır zangır titriyor. Sözüm ona İslam’ı yaymak için yola çıktığını iddia eden bu vahşiler ABD önderliğindeki koalisyon uçakları tarafından bombalanıp duruyor. Netice alınıyor mu peki? Pek de belli değil doğrusu.

Bu arada alınan haberlere göre ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), koalisyon güçleri ile birlikte, terör örgütü IŞİD’in, Türkiye ve Suriye sınırında bulunan Kobani’deki mevzi ve teçhizatlarına hava saldırısını yoğunlaştırdı. CENTCOM, Pazartesi ve Salı günleri içinde Kobani ve çevresindeki IŞİD hedeflerine yönelik 21 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.


CENTCOM, hava saldırıları sonucu IŞİD’in iki depolama yeri ve bir binasının yıkıldığını, depo olarak kullanılan 2 ayrı binaya, 3 konaklama yerine hasar verildiğini, bir kamyonun ve silahlı aracın kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi. Hava saldırılarında, 2 hava topu mevziisine, kontrolündeki 3 binaya ve ağır silahların saklandığı deposuna da saldırılarda bulunulduğu, ilk bilgilerin saldırıların başarıya ulaştığı yönünde olduğu açıklandı.

ABD ve koalisyon güçleri, Suriye’ye hava saldırısı başladığından bu yana Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kobani bölgesinde, IŞİD’e karşı yeterince hava saldırısı gerçekleştirmemekle eleştiriliyordu. Fakat yine de çok net olarak anlaşılıyor ki doğru dürüst bir kara harekatı olmadan bu cani örgüt ortadan kaldırılamayacak…

İşte burada Türkiye’ye büyük iş düşüyor maalesef. Zira elini taşın altına sokmaya hazır veya razı başka ülke olduğunu pek de sanmıyoruz. Irak ordusunun ise ne kadar kof olduğu zaten meydanda..

Bu bakımdan yakında ordumuzu (mecburen ve istemeden) Suriye/Irak topraklarında görürsek çok da sürpriz olmayacak. Veyahut, IŞİD’in kafa keserek ilerlemesini seyretmeye devam edeceğiz.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code