ABD Senatosu sonunda Ermeni Soykırım Tasarısını kabul etti

ABD SENATOSU
Yıllardır Demokles’in kılıcı gibi ensemizde sallanan Ermeni Tasarısı bu yıl da gündeme geldi sonunda. Bu sefer de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, gündemine aldığı Ermeni soykırımı karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

Dış İlişkiler Komitesi’nde oylanan tasarıya 12 olumlu, 5 olumsuz 1 de çekimser oy çıktı. Tasarının Kongre sürecinden geçmesi için yarın tatile girecek olan Senato Genel Kurulu’nda ele alınması gerekiyor. Karar tasarısının ABD Kongresi’ndeki yasalaşma sürecini tamamlaması için Senato Genel Kurulu’nda oylanması gerekiyor. Yarın mesai bitiminden başlayıp 28 Nisan’a kadar tatile girecek senatoda görüşebilmesi için bir günlük süre var.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin onayladığı Ermeni tasarısıyla ilgili soruya “Biz tam, samimi ve adil gerçeklere ulaşmak için iki ülkeyi birlikte çalışmaya teşvik etmeyi sürdürüyoruz” diye cevap verdi.

Sözcü Jen Psaki, gündelik basın toplantısında kendisine yöneltilen Ermeni soykırım tasarısına ilişkin soruları da yanıtladı. ABD olarak pozisyonlarının belli olduğunu belirten Psaki, “Bu da Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ölüme gönderilen yada katledilen 1,5 milyon Ermeni’nin kaybedilmesinin yasını tutma ve tarihi gerçek olarak tanımaya yöneliktir. Bu korkunç olay, 20. yüzyılın en kötü zulümlerinden biri olarak sonuçlandı ve ABD, bunun Ermeni halkı ve Ermeni kökenliler için hala ciddi bir acı olarak sürdüğünün farkında. Bunun ötesinde başka bir yorumum olmayacaktır” dedi.

11.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code