ABD ve Türkiye IŞİD ve diğer yasadışı örgütler konusunda yakınlaşıyor mu?

DAVUT-BIDEN
Dünyanın ve de özellikle Ortadoğu’daki halkların ve ülkelerin başına bela olan IŞİD adlı örgütle savaşta yeni bir safhaya mı geçiliyor acaba? Soru bu işte.. Zira ABD Başkan Yardımcısı George Biden ve Başbakan Davutoğlu bugün biraya gelerek toplandıktan sonra önemli açıklamalarda bulundular.

Açıklamalardan anlaşıldı ki 2 ülke Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren terör örgütlerine karşı mücadele konusunda aşağıda belirtildiği gibi oldukça yakın görüşler paylaşma olanağına kavuşmuş bulunuyorlar.

Nitekim toplantının ardından başbakanlık kaynakları tarafından şu beyanat verildi; “Taraflar arasında Başika kampı ve Irak’ta DAEŞ’le mücadele konusunda koordinasyonun güçlendirilmesi ve yeni inisiyatiflerle yola devam edilmesi konusunda mutabakat oluştu.”


Diğer taraftan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında terörle mücadele konusunda “DEAŞ, PKK, DHKP-C, YPG, El Nusra” gibi terör örgütlerinin isimlerini sıralarken Biden ise “Biz sizinle DAEŞ ile ilgili konularda PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz. Basitçe söylemek gerekirse bunlar terörist gruplardır. Bunu doğrudan doğruya söylüyoruz. Türkiye’ye, Türk halkına zarar veren kişilerin, örgütlerin karşısındayız” diye konuştu.

Bu ifadelerden açıkça anlaşıldı ki Türkiye ABD’yi YPG isimli Kürt hareketinin (PKK ile işbirliği açısından) bir terör örgütü olduğu konusunda ikna edememiş bulunuyor. Tabii ki bu bakış farkı da sanıldığından da önemli bir tehdit riski yaratıyor iki ülkenin işbirliğinin sağlıklı ve uzun soluklu olması açısından.

Bununla beraber BIDEN diğer birçok konuda muhatabını rahatlatacak açıklamalar da yapmış bulunuyor – Hani ağıza çalınan bir parmak bal misali. Yoksa bu ABD’nin “Tavşana kaç tazıya tut” politikasının bir devamı mı diye de düşünmeden edemiyor insan doğrusu…

Editör / Kaynak: Medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code