ABD yine hangi oyunlar peşinde acaba?; “Rusya ile Suriye’de ateşkes için yapılan görüşmeleri askıya aldık”

Dünyanın en büyük ve gerçek “şeytanı” ABD (tabii malum derin devlet yapılarından bahsediyoruz, gariban halktan değil) Ortadoğu’da yine yeni kirli stratejiler peşinde. Nereden anlıyoruz? Washington’dan gelen son mesajlardan Rusya ve işbirliği ile ilgili… Ne diyor ABD, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby’nin ağzından; “Rusya’yla ateşkes anlaşmasının sürdürülmesi için kurulan ikili kanallardaki katılımı askıya alıyoruz”. Bu mesajda belirtilen karar sözde “Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin 9 Eylül’de ilan ettikleri ateşkesin bozulması” nedeniyle alınmış bulunuyor. Yersek mesele yok 🙂


Habere göre Moskova arasında Suriye konusunda diplomatik çabalar sonuçsuz kalıp sahada savaş daha da şiddetlenirken iki ülkeden karşılıklı atışmalar sürüyor. Dün ilk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan Suriye anlaşmalarının “Washington’ın tutumundaki belirsizlik” nedeniyle askıda olduğuna işaret eden demeç gelirken ardından da ABD yönetimi, ateşkes konusunda yürütülen müzakereleri askıya aldığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, “Rusya’yla ateşkes anlaşmasının sürdürülmesi için kurulan ikili kanallardaki katılımı askıya alıyoruz” dedi. ABD’nin Ortak Uygulama Merkezi’nin kurulması çalışmalarında bulunan personeli geri çekmeye hazırlandığını söyleyen Kirby, Suriye üzerindeki hava operasyonları konusundaki iletişim kanallarının açık kalacağını belirtti. Kirby, Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin 9 Eylül’de ilan ettikleri ateşkesin bozulmasıyla ilgili Rusya ve Suriye’yi suçladı. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest de Rusya ve Suriye güçlerinin hastaneleri hedef aldığını, insani yardımların ulaştırılmasını engellediğini savundu, “Herkesin Rusya’ya yönelik sabrı sona erdi” dedi. Sputnik’in haberine göre de, “Rusya’nın Suriye içinde yüzleştiği büyüyen aşırılıkçı tehdidi hakkındaki kaygılarının haklı olduğunu düşünüyorum” diyen Earnest, ABD Başkanı Obama ve ulusal güvenlik ekibinin acil müdahale planı için çalışmaları sürdürdüğünü ifade etti.

KAYNAK: CUMHURİYET

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code