ABD’den artık “2 kutuplu” dünyaya izin yok (Konuk yazar: Ali Doğan)

Ali Doğan

Ali Doğan

Bunu daha işin başında söylemiştim de bazı arkadaşlar itiraz etmişlerdi. Kırım Rusyaya, Ukrayna NATO’ya ve Batıya diye… ve Rusya çok ağır bedel öder demiştim. Hayır Rusya kendi kendine yeter demişlerdi.

Sıkıntı şuradan geliyor, Rusyada ne reel anlamda bir teknoloji var ne de yönetim ve iş becerisi açısından bir bilgi birikimi var. Adamlar 70 yıllık bir ucube laboratuvardan daha dün çıktılar, nereden bilsinler serbest piyasa kurallarını ve yönetim biçimlerini. Bir de ekonomileri C-economy, yani Carbon ekonomisi, her şeyleri petrole ve doğal gaza bağlı. Tek kalemlik ekonomi işte o tek kalem kırılınca çöker.

Şu anda Ruble, Dolar karşısında yüzde 40 değer kaybetmiş, Rus Borsası çökmüş vaziyette. Amerika ve batı ve onların kontrolündeki OPEC üyesi krallıklar bunu bilinçli olarak yaptılar, vurdular petrolun tepesine indirdiler fiyatı. Böylece hem Rusyayı hem de Nükleer programdan ötürü, aşırı din diktasından ötürü, şia – sunni çelişkilerinden ötürü İranı da cezalandırmak çok işlerine geldi.

Geçen ABD irana göz kırpıyor, Türkiye’ye ise göz dağı veriyor. Diyor ki “Ey İran biraz daha beni dinlesen bana yanaşsan bölgenin lokal-süper gücü sen olursun. Türkiye’ye de diyor ki “ayağını denk al, sıra sana geldi, aslanın ceylanı yemeden önce derisini yalaması gibi, ufak ufak kulağından kuyruğundan seni de yalamaya başladım” diyor.


Vaziyetler kötü. Rusyanın çökmesi demek, Türk Turizminin ve bölgeye olan ihracatının da çökmesi demek. Dün mis gibi domatesi kış ortası 1 TL den aldım, dağ gibi yığılı idi. Rusya parasızlıktan alımları durdurmuş. Peki ben 1 TL ne aldım diye seviniyorum da o gariban üreticinin ve ihracatçının kayıpları ne olacak. Domates salatası yaparken vicdanım sızladı ve hep bunları düşündüm. Neyse ki bıçak kaçıp elimi kesmedi şaşkınlığımdan.

Buradan 3 önemli nokta daha öne çıkacak:

– Rusya, Çinle birlikte kurdukları Shangay örgütünü aynen satranç oyunu gibi 2 hamle öne çıkartacak.
– ABD, AB ve NATO Türkiyeye yine canım cicim muhabbetine başlayacak.
– Batı 10-15 yıldır içinden çıkamadığı ekonomik kirizinden kurtulmak için 3.üncü bir dünya pazar paylaşımı kavgasını uygulamaya koyacak.

Öyle anlaşılıyor ki ABD yeniden 2 kutuplu bir dünyaya izin vermek istemiyor. Çünkü tek kutuplu dünya jandarmalığı çok hoşuna gitmişti.

Ali DOĞAN


Yazar hakkında bilgi:

Ali Doğan, ODTÜ mezunu olup, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık’ta TOKI, ÖİB, SSM, TAI de görev yapmış tır. Roketsan ve FNSS’in ilk Kurucularından olup , SSM Daire Bşk, TAI Yön.Kur.Üyesi, Roketsan Yön.Kur.Bşk.,TESTAŞ Gn.Md.Yrd. görevlerini başarıyla yürütmüştür. Kendisi sosyal medyada da başarılı grup çalışmalarına imza atmaktadır.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code