ABD’den IŞİD karşı hava operasyonu başladı

by admin | Cuma, Ağu 8, 2014 | 960 views

ABD-IRAK-BOMBA
Orta Doğu ülkelerinn üstüne bir kabus gibi çöken Işid en sonunda ABD’yi de rahatsız etti ve Başkan Obama’nın dün de sinyallerini verdiğ üzere Amerikan uçakları Irak’ta bulunan terörist grubu bombalamaya başladı.

Obama dün konuşmuş ve “Irak’ın kuzeyindeki Amerikalı personelini tehdit etmesi durumunda“ Amerikan ordusuna IŞİD’e karşı hava saldırısı düzenlemesi için yetki verdiğini bildirmişti. İşte şimdi ABD hava kuvvetlerine mensup savaş uçaklarının IŞİD mevzilerini vurduğu bildiriliyor. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, twitter hesabından yaptığı açıklamada IŞİD’in Erbil’de ABD persnonelinin bulunduğu bölgenin yakınına top ateşi açmasından sonra Amerikan güçlerinin IŞİD’i vurduğunu belirtti.


Obama, Irak’taki durumu “insani felakate doğru gidiyor” sözleriyle değerlendirmiş ve Irak’taki ABD personeli için tehlikeli bir durum olduğunda hava kuvvetlerine saldırı emri vermişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Obama’nın attığı adımı desteklediğini belirterek “kimin uyarı alarmına ihtiyacı varsa bu, o alarmdır” dedi. IŞİD’in Irak’ı bölmek ve parçalamak için mücadele verdiğini belirten Kerry, “IŞİD kaos, hiçlik ve acımasız eşkiyalık dışında birşey sunmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel de Amerikan ordusunun Irak’ın kuzeyinde Sincar yakınlarında insani yardım operasyonu yürüttüğünü ve “gerekli görüldüğü takdirde hedefe odaklı hava saldırıları düzenlemeye hazır olduğunu”  belirtti. Hagel, dün yaptığı açıklamada “ABD ordusu Başkan’ın talimatı ve Irak hükümetinin talebiyle Irak’ın kuzeyinde Sincar yakınlarında bir insani yardım operasyonu yürüterek, IŞİD’le bağlantılı silahlı grupların tehdidi altındaki binlerce Iraklı sivile gıda ve su sağladı” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code