Abdullah Gül’den: Cumhurbaşkanlığı seçimi açıklaması

by admin | Perşembe, Nis 3, 2014 | 1303 views

Çok uzun süredir, köşk adaylığı ile ilgili olarak net bir açıklama yapmamayı tercih eden Gül en sonunda cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda daha somut ifadeler kullanmaya başladı.

Gül kendisine yöneltilen konuyla ilgili sorular üzerine ilk kez “Cumhurbaşkanlığı’nı konuşmanın vaktinin geldiğini ve adaylığının mayısta netleşeceğini söyledi.

Yerel seçimler bitti, gözler ağustosta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine çevrildi. Seçimden galibiyetle çıkan Başbakan Erdoğan, hemen ertesi günü Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Haliyle gözler bu buluşmada Köşk seçiminin gündeme gelip gelmediğine çevrildi.

Köşk’teki zirvenin ardından bir grup gazeteci ve işadamı ile Katar’a giden Cumhurbaşkanı Gül gazeteciler ile yaptığı sohbette doğal olarak Cumhurbaşkanlığı seçimine de değindi. Gül, ilk kez “cumhurbaşkanlığını konuşmanın vakti geldi” dedi, adaylık konusunun da bir aya netleşeceğini söyledi.

Gül kendisine yöneltilen “Seçim sonrası gelişmelere nasıl bakıyorsunuz? Başbakan ile görüştünüz, buna ilişkin erken genel seçimden kabine değişikliğine kadar çok iddia var” sorusu üzerine şöyle cevap verdi;


“Seçimler yapıldı. Övündüğümüz şey şu: Millet netice ne olursa olsun büyük bir olgunlukla karşılıyor. Nihayetinde hâkim teminatı altında seçimler yapılıyor. ABD’de bile Başkan Bush’un ilk seçimini hatırlayınız. 140–150 oyla başkan seçildi. Sonra da o başkan savaşa girdi. Bunların hepsi normal görülmeli. Herkes kendisine göre bir ders çıkaracaktır. Olağandışı bir seçim kampanyası oldu. Türkiye’de seçim döneminin kırıcılığını değiştirmediğimiz sürece maalesef bazı eşikleri aşamayız. 1950’den beri bu böyle. Ama bu kez daha sert oldu. Bu, ister istemez Türkiye’nin algısı ile ilgili problemler de yarattı. Şimdi seçimler bitti, Türkiye’nin kendi uzun vadeli gündemine dönmek gerekir. Türkiye’nin esas büyük meselesi ekonomidir. Güven ve istikrarın bozulmamasıdır. Dışarıda oluşan algı bozukluklarını süratle düzeltmek gerekir. (Başbakan ile görüşme) Başbakan ile epeydir devlet günü yapamamıştık. Birikmiş bir sürü devlet işleri vardı. Onları konuştuk. Aklınızda birçok soru olabilir, onlara girme, konuşma buluşması değildi.

Gül cumhurbaşkanı seçimi ve adaylığı konusuyla ilgili olarak da

“Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimin birleştirilmesi konusunu konuşmadık. Nihayette erken seçim kararı kanun ile olur. Meclis’te çoğunluğu olan partinin karar vereceği bir şeydir. Konuşulmuş ve bir karar verilmiş değil. Ama olaylar ne çıkarır bu ayrı bir konu.

Bir-iki sene önce de soruyordunuz. Zamanı gelince konuşuruz diyordum. Şimdi bu seçim aradan çıktığına göre günü geldi. Hele seçim sonuçları bir ilan edilsin. Nisan sonu-mayıs başında bunlar netleşmiş olur. Oturur konuşur, ona göre karar veririz.

Cumhurbaşkanlığı ile ilgili her şeyin konuşulacağı gün geldi. Herkes bununla uğraşacak. Mayısta netleşir. Başbakanla ve diğer arkadaşlarımla konuşuruz. Ben dışarıdan bağımsız bir siyasetçi olarak Çankaya’ya gelmedim. Tabii ki konuşacak arkadaşlarım var”.

Gül kendisine sorulan diğer bazı sorular üzerine de şunları belirtti;

Başbakanlık ile ilgili olarak önceden bir şey söylemem. Hiç kimse duyarsız değil ki bu tip şeylere. Cumhurbaşkanlığı seçiminin memleketin her tarafını altüst edecek şekilde olmaması gerekir. Önemi ve değeri açısından demiyorum. Geçmişte kavgaların sebebi bu oldu. Onu görmemezlikten gelmiyorum. İnsanların meşguliyeti açısından diyorum.

Açıkçası ben Başbakan’ın aramızdaki hukuka göre bana haber vermeden cumhurbaşkanlığını etkileyecek bir adım atarak sürpriz yapacağını sanmam. Ben ona bunu yapmam. Bu tip meselelerde oturup konuşuruz.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code