Ak Parti referandumdan sonra Suriyelileri Türk vatandaşlığına mı alacak?

Suriyeli Mülteciler
Kim ne derse desin yönetimin yanlış politikaları yüzünden (ki şu anda kendileri bile bazı noktalarda hata yapıldığını ikrar ediyorlar) başımıza tam anlamıyla bela olan Suriye konusu böyle de kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Zira her ne kadar savaşa son verebilmek için Rusya, İran ve Türkiye işbirliğine gitmiş olsa da, bugüne kadar ülkeye girmiş olan Suriyeli mültecilerin verdiği (ve vereceği) sıkıntıyı aşmak zor olacak. Nitekim Ak Parti Yönetimi’nden son gelen açıklamalardan biri de bunu açıkça teydi ediyor. Hükümet mültecileri Türk vatandaşlığına almayı planlıyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ilk etapta 80 bin Suriyeliye, Türk vatandaşlığı verilmesi için çalışmaların sürdüğünü ancak tartışmaları önlemek için bu yöndeki adımın 16 Nisan’daki referandum sonrasına bırakıldığını açıkladı.’


Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Türkiye’deki Suriyelilere ilişkin Reuters haber ajansına konuştu. Kaynak “Şu ana kadar belirlediğimiz vatandaşlık niteliklere uygun, işlemleri sürdürülen 20 bin küsur (Suriyeli) aile var. Toplam 80 bin kişiye tekabül ediyor. Bunların güvenlik kısmıyla ilgili araştırmalar sürüyor” dedi.

Suriyeli işçi sayısının on binden fazla olduğunu, belirli uzmanlık eğitimi almış olanların, meslek sahiplerinin ve Türkiye’de çalışma izni olanların vatandaşlık imkanından yararlanacaklarını belirten Kaynak, Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesinin zamanlaması için ise “16 Nisan’daki referandum öncesi Suriyelilere vatandaşlık verilip, bunların oy kullanacağı yönündeki tartışmaya meydan vermek istemedik. Bu nedenle şimdilik (referandum öncesi) bu konuda bir adım atılmadı” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!