AKP, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda da kontrolü aldı

by admin | Pazartesi, Eki 13, 2014 | 1704 views

HSYK-2Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği seçimi için hakim ve savcıların oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi. Sandıklar açılarak oy sayım işlemine geçilirken, sonuçlar da büyük oranda netleşti. Hükümete yakın olduğu öne sürülen YBP adaylarının HSYK’ya 7 üye verecek olan adli yargıda 6 üyelik kazandığı belirtiliyor.

Her ilde, il seçim kurulunun yönetim ve denetimi altında yapılan seçimde, o ilde ve ilçelerinde görev yapan hakim ve savcılar oy kullandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği seçimi için hakim ve savcıların oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi.  HSYK seçimlerinde AKP’nin desteklediği Yargıda Birlik Platformu (YBP) 15 üyeye ulaştı. Cemaat ise HSYK’da 2 üye ile temsil edilecek.

Resmi olmayan sonuçlara göre, AKP’nin desteklediği adaylar HSYK’daki dairelerin neredeyse tamamını yönetecek.


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) adli yargıdan 7 asıl/4 yedek, idari yargıdan ise 3 asıl/ 2 yedek üyenin belirleneceği seçimlerde oy verme işlemi bitti. Toplam 22 üyeden oluşan HSYK’nın 10 üyesi bugünkü seçimlerde belirlendi. Bu üyelerden 3’ü idari yargıdan, 7’si ise adli yargıdan seçildi.

HSYK seçimlerinden ilk gelen bilgilere göre hükümetin desteklediği Yargıda Birlik Platformu’nun (YBP) listesinin önde olduğu iddia ediliyor.

3 HSYK üyesinin seçileceği idari yargıda bağımsızlar 2 üyelik kazanırken, YBP 1 üyelik aldı.

İdari yargıda resmi olmayan ilk sonuçlarına göre; seçimlerde en çok oyu alan adaylar Halil Koç (YBP), Ahmet Berberoğlu (bağımsız) ve Mahmut Şen (Bağımsız) oldu.

Adli yargıda ise sandıkların yüzde 90’ı açıldı. Bu sonuçlara göre; YBP 6 Bağımsız 1 isim çıkaracak. Yargıda Birlik Platformu adaylarının adliyede kutlama yaptığı gelen bilgiler arasında.

Ahmet Berberoğlu Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevinde bulunuyor. Mahmut Şen ise, Ankara Bölge Mahkemesi üyesi.

22 kişilik HSYK’da Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı “doğal üye” olarak görev yapıyorlar. Adli yargı listesinden HSYK yarışına giren Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halil Koç’un da seçilmesi ile, HSYK’da Bakan ve Müsteşar’a, Müsteşar Yardımcısı da katılmış olacak.

Memlekete millete hayırlı olsun. Bir bu merci kalmıştı. O da iktidar partisinin kontrolüne geçmiş oldu böylece. Allah sonumuzu hayretsin.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code