AKP içinde sular sanıldığı gibi durulmuş durumda mı?

by admin | Cuma, Haz 13, 2014 | 884 views

ARINC-GUL
Her zaman söylenir; AKP iç disiplin açısından örnek bir partidir. Öyle çok aykırı sesler çıkmaz. Kaza ile çıkarsa çıkaranın başı götürülür, malum şahıs tarafından…

Son zamanlarda cemaatin yarattığı deprem bu kanaati az da olsa zedeledi.. Ama yine de Erdoğan otoritesiyle birçok badireyi bertaraf etti ve görünüşe göre uyumu yeniden tesis etti..

Fakat, olaylar birbiri ardına gelmeye devam ediyor, işbu ya … Şimdi de epeyi süredir bir Demokles kılıcı şeklinde partinin üzerinde sallanan Cumhurbaşkanlığı seçimi neredeyse geldi çattı..

Hani iş bu seçimle bitse mesele yok.. Muhtemelen Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilir, sonra da yola devam filan.. İşte böyle basit değil ddurum maalesef.. Zira, kimin cumhurbaşkanı olacağından da önemli soru “kimin Erdoğan’dan sonra partinin başına geçeceği ve de dolayısıyla Başbakan koltuğuna oturacağı..”

Zira, Erdoğan köşkten devlet yönetimini yine kontrolü altında tutmaya devam edemezse bütün hesapları ters tepebilir ve hatta AKP çok ciddi bir sert düşüşe geçebilir.. En azından kendi korkusu veya endişesinin bu yönde olduğu apaçık…

İşte bu konu partininin içindeki ilişki ve dengeleri sessiz sedasız dinamitlemeye devam ediyor hiç şüphesiz – dışarıya renk verilmemeye çalışılsa da…


Nitekim bu durum partinin ağır topu ve ağabeyi Bülent Arınç’ın Televizyon kanallarının Ankara temsilcileri ile yaptığı son basın toplantısı ile iyiden iyiye ortaya çıkmış bulunuyor.. Zira, Arınç öyle ifadeler kullanmış bulunuyor ki, bunları neredeyse muhalefet için bile sarfetmiyor.

Arınç bu ifadelerinde Başbakan Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkacağına kesin gözüyle bakan ve Erdoğan sonrası senaryoları konuşup, ince hesaplar yapan AK Parti’lilere çok sert ve hatta neredeyse aşağılayıcı mesajlar göndermiş bulunuyor.

Örneğin, Arınç tenkit ettiği kişileri doğrudan açıklamamakla beraber, onları tarif ederken şu ifadeleri kullanıyor: “elimizden su içmiş arkadaşlar, tecrübesiz, bir şekilde milletvekili yapılmış.

Arınç hedef aldığı kişileri  “Erdoğan sonrası olası başbakan ve genel başkan adayları üzerinden kendi siyasi hesaplarını yapmakla” suçluyor ve hatta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “mevcut şartlarda siyasette yokum” açıklamasından bile sorumlu tutarak şöyle diyor: “bazı densizlerin gıybetleri onu da belli bir noktaya getirdi. Çok tecrübesiz buluyorum, gıybet ediyorlar, dedikodu yapıyorlar, Bunlar bir elinden tutulup vekil edilmiş olsalar da tavsiyem, bu işlere fazla karışmayın, kimsenin üzerinden kulis yapmayın,  o gelirse ben de şuraya gelirim hesapları yaparsanız bu gerçekler birgün ortaya çıkıverir. Bilin ki biz AK Parti’yi sokakta bulmadık. Bu parti bir karar verecekse, böyle çoluk çocuk işine bırakmayız”.

Bu arada, geriye dönüp bakıldığında ARINÇ’ın gönlünde yatan Erdoğan sonrası başbakanın Abdullah Gül olduğu biliniyor.

Bakalım AKP içindeki bu gerilim daha hangi boyutlara varacak ve içten yıkılmaz denilen bu kale kendi duvarlarını zayıflatarak rakiplerine avantaj verecek mi?

Olmaz olmaz, malum..

Editör

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code