AKP Zekeriya Öz’ü ihraç etmek için neyi bekliyor?

ZEKERIYA-OZ-2Bilindiği üzere 17 ve 25 Aralık operasyonları AKP (ve malum şahsiyetlere) ağır bir darbe olmuş ve bu kişiler ve de hükümet kamuoyu önünde çok müşkül durumlara düşmüştü. Her ne kadar daha sonra devlet gücünü kullanarak bir sürü ve çok sert operasyonlarla bu yolsuzluk ithamları (ve hatta kovuşturma? hasır altı edildiyse de, bunlar milyonlarca vatandaşın beynine kazınmış olarak kaldı.

Tabii ki iktidar bunu ve kendisini arkadan vuranları (iktidara göre tabii) unutmadı.. Bunların içinde en çok diş biledikleri de (bir zamanlar kendi kahramanları olan) Savcı Zekeriya ÖZ oldu.. Şimdi iktidar sahibinin can düşmanı olan ÖZ.

İşte her zaman olduğu gibi bunu deftere yazan AKP şimdi ÖZ’ü tamamen devre dışı bırakabilmek için pundunu kolluyor..Bildirildiğine göre bu iş için de en uygun zaman olarak sicil affının çıkmasından sonraki günler…

Bununla ilgili haber tam olarak da şöyle;

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), aralarında Zekeriya Öz’ün de bulunduğu 17 Aralık operasyonunu yürüten savcılarla ilgili ihraç talepli soruşturma raporlarını TBMM gündeminde olan “sicil affı” düzenlemesinden sonra ele alacağı öğrenildi. Dubai tatili nedeniyle ihracı istenen 17 Aralık operasyonu savcısı Zekeriya Öz ise sicil affı düzenlemesini bir aylık farkla kaçırdı. Öz’ün dosyasının henüz kararı verecek olan 2. Daire’ye gelmediği belirtildi.


TBMM’de Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri süren yargı paketi, HSYK koridorlarını hareketlendirdi. Özellikle paketin yasalaşmasıyla
Yargıtay’a 128 ve Danıştay’a ise 38 yeni üye atanacak olması nedeniyle HSYK’ye ziyaretler yoğunlaştı. Yargıtay ve Danıştay’a atanmak isteyen hâkim ve savcılar, HSYK’ye gelerek “hayırlı olsun” ziyaretleri adı altında üyelik kulisi yapmaya başladı. Kurulda yaşanan olağanüstü hareketlilik nedeniyle şu anda sadece acil işler yapılıyor. Bu kapsamda HSYK 2. Dairesi, 5 aydır bekletilen terfi kararnamesini geçen hafta yayımladı. Bu süreçte HSYK Başmüfettişi Ömer Kara’nın, 17 Aralık operasyonunu yöneten Zekeriya Öz ile soruşturma savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında meslekten ihraç istediği haberleri basında yer almıştı. Alınan bilgiye göre, bu dosya henüz ne 3. Daire ne de 2. Daire’nin önüne geldi. Dosyanın henüz müfettişte olduğu, buradan 3. Daire aracılığıyla 2. Daire’ye gönderileceği belirtildi.

Ancak kurulun bu dosyayı görüşmesinin zaman alacağı ifade ediliyor. Özellikle HSYK’nin Meclis’te bulunan yargı paketinin yasalaşmasını beklediği öğrenildi. Kurulun sicil affı düzenlemesinin yasalaşmasının ardından öncelikle bu dosyalara bakacağı belirtildi. Bu nedenle Zekeriya Öz ve diğer 17-25 Aralık savcılarının dosyalarının yeni yıla kalacağı ifade edildi. Kurulda görüşülmeyi bekleyen 10 bin şikayet dosyasının olduğu dile getirildi.

Öte yandan sicil affının kapsamında ilginç bir ayrıntı dikkati çekti. Tasarıya göre sicil affı 14 Eylül 2005 ile 1 Eylül 2013 tarihleri arasını kapsıyor. Eğer düzenlemedeki affın kapsamı bir ay daha genişletilseydi Zekeriya Öz’ün dosyası hakkında soruşturma başlatılmasına neden olan Dubai tatili 17-20 Ekim 2013 tarihleri arasındaydı. Tasarının Meclis’te aynen yasalaşıp, af kapsamının genişletilmemesi halinde Öz, sözkonusu aftan yararlanamayacak.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code