AKP’nin korkusu: HDP barajı geçerse ne olur?

SECIM-TAHMINSeçimlere neredeyse 2 hafta kala Türkiye’nin kaderini belirleyecek – RESMEN – olan etkenler ve olasılıklar konuşulmaya tartışılmaya devam ediliyor medyada, kanallarda ve her yerde.

Bunların içinde en önemlilerinden biri “HDP” isimli partinin yüzde on barajını geçip geçemeyeceği. Öyle ki bu nokta adeta iktidar partisinin ve bazılarının KABUSU haline gelmiş durumda.

Zira resimdeki anket sonucundan da anlaşılacağı üzere eğer HDP barajı geçerse, AKP bırakın anayasa değiştirecek veya referanduma götürecek çoğunluğu filan, mecliste ÇOĞUNLUK bile elde edemeyecek. Böyle bir durumda da bir KOALİSYON hükümeti olasılığı ortaya çıkabilecek.


AKP’nin iktidarda – sıklıkla da kanunu çiğneyerek veya kendine yontarak – kullandığı gücün elinden gitmesi olasılığı ise inanın AKP’nin kendisinden de çok özellikle bazılarının tüylerini diken diken ediyordur. Zira bazıları o gücün neredeyse tümünü zaten KENDİ YARARLARI doğrultusunda kullanmakta uzun süredir zaten – çok açık bilinen bir husus olduğu üzere.

İşte bu gücün muhalefet tarafından oluşacak bir koalisyon hükümeti eline geçmesi ve POLİS, TRT (ve diğer devlet medyası), MALİYE vesaire devlet kurumlarının bazı kişilerin kontrolunden çıkması halinde (ki şu anda fiilen bunlar üzerinde büyük kontrolları mevcuttur) camia ve de özellikle bazılarının etraflarına örülmüş olan ZIRHIN daha önce Türkiye’yi temellerinden sarsan yolsuzluk (ve hukuksuzluk) iddialarına karşı camiayı koruma olasılığı – bugüne kıyasla – önemli derecede azalabilecek. Çünkü söz konusu zırh fiili olarak büyük ölçüde yok olmuş olacak.

İşte bundan sonra neler olabileceği tam bir KABUS teşkil edebilir söz konusu camia ve bazıları için. Zira, geminin batacağını veya batmakta olduğunu hissederse bazıları bunun ta yukarılara nasıl yansıyabileceğini sanırız tahmin edebilirsiniz.

Yargı da bir kere “DÜZGÜN VE ADİL” şekilde işlemeye başlarsa eğer (kimsenin vesayeti daha doğrusu ve beteri EMRİ altında olmadan) işte o zaman inanılmaz olaylar ülkenin gündemini peş peşe işgal etmeye başlayabilir.

Sanırız böyle bir ihtimalin de gerçekten de bir kabus teşkil etmesi son derece doğal olsa gerek – hele ki eğer kendinizi o güne kadar ÇIPLAK ADALETE değil de kontrolünüze geçirmiş olduğunuz bazı devlet mekanizmalarının/güçlerinin himayesine emanet etmişseniz.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code