Almanya’ ile Türkiye arasındaki atışma devam ediyor; Merkel’den cevap geldi

by editor | Pazartesi, Mar 6, 2017 | 406 views

Son zamanlarda Türkiye ve Almanya arasındaki ikişkilerde meydana gelen gerginlik Türk Bakanlara konferans ve miting izni verilmemesini müteakip zirve yaptı. Nitekim Erdoğan’ın Alman hükümetine “nazi” vesaire yakıştırması yapmasını müteakip oradan da oldukça sert açıklamalar gelmeye başladı. Bu arada Erdoğan’ın ağır ithamlarına cevap vermek zorunda kalan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yaptığı Nazi benzetmesinin” hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını söyledi.


Erdoğan, şu sözleri sarf etmişti: “Almanya’da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsın konuşturmasınlar. Ey Almanya sizin demokrasiyle uzaktan yakından alakanız yok. Sizin uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil. Sizi dünyaya rezil rüsva edeceğiz. Biz o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. Almanya bunları bırakalı çok olduğu sanıyorduk, yanılmışız.”

Merkel ise Erdoğan’a şöyle yanıt verdi: “Bu tür benzetmelerin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bu tür benzetmeler sadece Nazilerin insanlığa karşı işlediği suçları önemsizleştirmeye yarar.”

Türkiye’de tutuklu bulunan Die Welt Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in durumu konusunda iki ülkenin arasında anlaşmazlık yaşandığını belirten Merkel, “Türkiye ile Almanya arasında basın özgürlüğü ile kitlesel tutuklamalar konusunda ciddi fikir ayrılıklarımız var” diye konuştu.

Like it? Share it!