Almanya vatandaşlarımızın referandumda oy kullanabilmesi için bazı şartlar getirdi

Türkiye’ile bazı Avrupa ülkeleri arasında yurtdışı toplantılar konusu yüzünden yaşanan gerilimlerden sonra, son olarak Almanya Federal Hükümeti, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’ne bir sözlü nota göndererek Almanya’daki Türkiye vatandaşlarının anayasa değişiklik referandumunda oy kullanmasına izin verildiğini bildirdi.

Bilindiği üzere Almanya’da yaklaşık 1 milyon 500 bin civarında kayıtlı seçmen mevcut ve bunların 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında sandık başına gitmesi bekleniyor. Söz konusu TC vatandaşlarının Türkiye’nin tüm konsolosluklarında (Berlin, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln, Karlsruhe, Mainz, Münih ve Münster) oy kullanabileceği bildiriliyor. Ayrıca buna ilave olarak Hannover ve Münih’te konsoloslukların kuracağı ek seçim lokallerinde de oy verilebileceği açıklandı. Diğer taraftan konsolosluk bulunmayan Dortmund ve Nürnberg’de ise Türk vatandaşları seçim lokallerinde oy verebilecek.


Bundan bir süre önce Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği referandum oylamasının Almanya’da da yapılabilmesi için yetkili makamlara başvuruda bulunmuştu. Akabinde söz konusu izin başvurusunun Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere tarafından onaylandığı açıklandı.

Bu arada Alman Dışişleri bir açıklama yaparak “verilen iznin bazı şartlara bağlı olduğunu” özellikle vurguladı. Bakanlık konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türk tarafından seçimlerin hazırlığı ve yapılmasına dair tüm sorunlarda ve kamu güvenliği ve düzeni konularında güvenilir ve yapıcı bir işbirliği beklenmektedir. Tüm seçim süreci boyunca Alman hukukuna riayet edilecek, bu durum Türk siyasetçilerin seçim etkinlikleri için de geçerli olacaktır. İzin, planlanan seçim etkinliklerinde tam şeffaflık ölçüsüne bağlı olarak verilmiştir”.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’ne gönderilen sözlü notada ayrıca Ankara’nın bilgi paylaşımında bulunmaması ya da Almanya’ya hakaret edilmesi halinde iznin geri çekilebileceği ifade edildi. Alman Dışişleri tarafından yapılan açıklamada “Federal Hükümetin aksi bir durumda verilen izinleri gözden geçireceği Türk tarafına iletilmiştir” denildi.

KAYNAK: MEDYA (CUMHURİYET)

Like it? Share it!