Amerikan doları sonunda 2,30 seviyesini de aştı

by admin | Cuma, Eki 3, 2014 | 1753 views

DOLARLARABD tarım dışı istihdam verisinin eylül ayında 248 bin kişi çıkmasının ardından dakikalar içinde dolar 2.3050 TL’ye ulaştı.

Piyasalar yurtiçinde bayram havasına girerken yurtdışı gelişmeler başta Türk Lirası olmak üzere birçok yatırım aracında sert dalgalanmalar yarattı. ABD’de  tarım dışı istihdam verisi eylül ayında 248 bin kişi gerçekleşerek 215 bin olan beklentileri çok aştı.

Bunun üzerine dolar dakikalar içinde TL’ye karşı değer kazanmaya başladı. Veri öncesi 2.27 TL’de seyreden dolar verinin açıklanmasının ardından hemen sonra 2.3050 TL’ye kadar çıktı.


Dolar 17:50 itibariyle 2.23040 TL’den işlem görüyor. Dolar böylece 31 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Uzmanlar tarım dışı istihdam verisinin ABD için olumlu çıkması durumunda 2.30 TL seviyesinin aşılabileceğini, bir sonraki kritik seviyenin 2.33 TL olduğunu belirtiyor. BİST 100 endeksi ise bayram tatiline girdiği için birinci seansta 74 bin 384 puandan kapadı ve şimdilik ABD verilerinden etkilenmedi.

ALB Menkul Değerler Ekonomik Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut ABD istihdam piyasasında aylardır devam eden güçlenmeye dikkat çekerek doların yükseliş trendinin devam edebileceğini vurguladı. Yeliz Karabulut “ABD’de 8 ayda ortalama 200 bin üzerinde istihdam verisi var. Ayrıca işsizlik verisinin yüzde 5,9’a gerilemesi de dolara olumlu bir ivme kazandırdı. Önümüzdeki günlerde dolarda değer kazancının devam etmesi beklenebilir. Günlük dalgalanma da artıyor. Orta vadede 2.2640 TL seviyesi kırılmadığı sürece yukarı yönlü trend kırılamayacak. 2.30 TL seviyesinin üzerinde kalınması durumunda 2.33 TL seviyesi gündeme gelebilir. Tezkerenin çıkması piyasalarda rahatlatıcı etki yaratsa da sonrasında çatışma ihtimalini gündeme getireceği için siyasi riski artıracak. Bu da doları TL karşısında güçlendirecek bir unsur olabilir” diye konuştu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code