Amerikan Doları’ndaki düşüş nereye kadar devam edecek?

Hiç şüphesiz ki bu sorunun cevabını vermek hiç de öyle kolay değil… Üstelik de özellikle Türkiye’de öyle ilginç gelişmeler olabiliyor ki aniden, bir bakıyorsunuz bütün tahminler altüst olmuş bir anda. Örneğin, dolar almış başını gidiyor ve de “bundan sonra halimiz harap, ülkede iyi şeyler için umut da yok ki” filan diye yakınıyorken şimdi bir de bakıyoruz ki bu sefer borsa almış başını gidiyor ve dolar düştükçe düşüyor. Onun için sağlıklı tahmin konusunda pek de kimsenin garanti verebileceğini düşünemiyoruz bile ama eldeki veriler aşağıdaki fikirleri veriyor en a zından bize.


Evet, belirttiğimiz gibi “Dolar/TL kurunda kısa dönemli düşüş” devam ediyor. İlk destekler 3.55-3.53 seviyelerinde. Bu seviyelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki tutunma noktaları 3.50 ve 3.40 olarak görülüyor. Olası tepki alımlarında ilk dirençler 3.60-3.63 seviyelerinde. Tepki çıkışının devamı için 3.63 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Bu durumda sonraki direnç 3.70 seviyesinde bulunuyor. Geri çekilmeler tepki alımlarıyla karşılaşabilir.

Fed faiz artırım olasılığının haziran toplantısına kayması, ABD’deki vergi reformu ya da vergi indirimi, Avrupa Merkez Bankası’nın gevşek para politikasına devam kararı, dış borsalardaki yükselişler, Fransa’daki seçim sonuçları ve doların dış piyasalarda değer kaybetmesine bağlı gelişmeler olumlu algıya neden oldu.

Diğer taraftan, son günlerde borsada çıkış hareketinin önemli direnç noktalarına, döviz kurlarındaki düşüşün de destek seviyelerine yaklaşması, piyasalarda iyimserliğe neden olan gelişmelerin belli ölçüde fiyatlandığı izlenimi veriyor. Bu açıdan borsada kâr satışı, döviz kurlarında ise tepki alım olasılıklarını dikkatte tutmakta yarar var.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!