Amorf nedir? “Dünden itibaren dilimize yeni bir kelime girdi”

by editor | Pazartesi, Kas 13, 2017 | 1212 views

Amorf nedir? "Dünden itibaren dilimize yeni bir kelime girdi"

Evet, bir taraftan dilimizden yabancı kelimeleri ayıklamaya çalışırken bir taraftan da “söz dinlenen” toplum liderlerimiz sayesinde yine yabancı kelimeler kazanıyor Türkçe dilimiz. Bunun en son örneklerinden biri de “AMORF”. “Bu da ne tuhaf bir kelime, nereden çıktı şimdi?” diye düşünmeyiniz lütfen. Bu gerçekten de “cins” kelime daha birkaç gün evvel bir devlet büyüğümüz tarafından dilimize armağan edildi, hayırlı olsun.


Kelime “devletin başı” tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’ne hakaret etmek, onu aşağılayıp insanların gözünden düşürmek için kullanıldı. Zira kelime özetle şu anlama geliyor; “BİÇİMSİZ”. Yani CHP’nin biçimsiz ve şekilsiz bir kurum olduğu belirtilmek istenmiş oldu böylece.

Fakat mesele şu ki muhterem halkımızın pek okuma, araştırma alışkanlığı olmadığından çok eminiz ki bu kelimenin anlamından haberi olmayan milyonlarca insan oldu (ve hala da vardır şüphesiz). Bu da CHP hakkında ifade edilmek istenen hakaretin gücünü nispeten de olsa azaltmış oldu. Keşke bunun yerine öz Türkçe bir kelime (örneğin şekilsiz) kullanılmış olsaydı da “insanımızın” işi kolaylaşsaydı, bu tespitin anlamını kavramak için.

Ama neyse canım… Bu arada dilimiz yeni bir kelime de kazanmış oldu neticede. Bundan sonra kızdığımız birinden bahsederken, veya onu aşağılamak için “Haydi oradan seni amorf seni..” filan diyerek stresimizi atabilecek, deşarj olabileceğiz. Bu da kısa günün karı olacak. Hiç de fena değil yani.

Like it? Share it!