Anayasa Mahkemesi’nden beklenen YouTube kararı çıktı

by admin | Perşembe, May 29, 2014 | 1026 views

YOUTUBE-YASAK
Bilindiği üzere dünyanın en ünlü video paylaşım sitesi hükümet tarafından yasaklanmıştı. Yasağı uygulayan TİB birçok başvurulara ve hak ihlali yapıldığı iddialarına rağmen yasağı kaldırmayarak insanların siteye girişine engel olmaktaydı.

İşte en sonunda insanların Anayasa Mahkemesi’nden beklediği olumlu karar geldi ve TİB’in de video paylaşım kanalının üzerindeki yasağı kaaldırmaktan başka çaresi kalmadı.


Evet sonunda Anayasa Mahkemesi, video paylaşım sitesi Youtube’a erişimin engellenmesiyle ilgili yapılan bireysel başvurularda, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Video paylaşım sitesi Youtube avukatı aracılığıyla Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile CHP’li bazı milletvekilleri, Youtube’a erişim engelinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesine ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuşlardı. Başvuruları ele alan Anayasa Mahkemesi, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi.

Yüksek Mahkeme, gerekçe yazıldıktan sonra hak ihlalinin giderilmesi ve gereğinin yapılması için kararı, TİB ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderecek.

Demokratik mücadelenin yeni bir zaferi.. Hayırlı olsun diyelim…

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code