Anayasa Mahkemesi’nden “Tam Gün” Yasası ile ilgili karar

by admin | Çarşamba, Nis 9, 2014 | 1389 views

ANAYASA MAHKEMESİ
Bir süre önce Sağlık Bakanlığı genelge yayımlamış ve “Tam Gün” düzenlemesini içeren yasanın yayınlandığı 18 Ocak 2014 tarihi itibariyle 2955 ve 2547 sayılı kanuna tabi görev yapanlardan serbest meslek faaliyetinde bulunanlar veya özel kuruluşlarda çalışanların 3 ay içerisinde faaliyetlerini sona erdirmelerini istemişti. Sona erdirmeyenlerin üniversite ile ilişiklerinin kesileceği bildirilmişti.


Şimdi ise, Anayasa Mahkemesi kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak bilinen düzenlemedeki tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin muayenehanelerinin 18 Nisan’a kadar kapatılmasını öngören hükümlerin yürürlüğünü durdurduğunu bildirmiş oldu.

Bu konudaki müracaat CHP tarafından yapılmış ve bu parti 6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bu düzenlemeleri içeren maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başvurunun ilk incelemesini yapan Yüksek Mahkeme, yasanın, mesai saatleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunan veya özel kuruluşlarda çalışan öğretim üyelerine, üç ay içinde bu faaliyetlerini sona erdirmelerini öngören 14 ve 19. maddelerinin yürürlüğünü durdurdu.

Bu arada Anayasa Mahkemesi’nin, belirleyeceği bir tarihte başvuruyu esastan görüşeceği öğrenildi.

09.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code