Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül’ile ilgili kararına tepkiler

by admin | Pazartesi, Şub 29, 2016 | 1236 views

ANAYASA-MAHKEMESI-2Can Dündar ve Erdem Gül’ün 92 günlük tutukluluğu sonrasında Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı vermiş ve sadece haber yaptıkları için Silivri Cezaevi’nde tutsak edilen gazeteciler bu karar sonrasında tahliye edilmişti. Bu kararla ilgili olarak siyaset camiası memnuniyetini belirtirken (hatta bazı AKP mensupları da dahil olmak üzere) iktidarın bazı üyeleri ve de en yüksek makamdan çok büyük olumsuz tepki geldi.

Örneğin, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu karar sonrası 2 gün sessiz kalan Erdoğan, Batı Afrika ziyareti öncesinde Havaalanı’nda yaptığı açıklamada “Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımadığını ve bu karara uymadığını” söyledi.


Ancak arşivlere bakıldığında görüldü ki aynı Erdoğan, 2009 yılında AKP grup toplantısında Başbakanlık görevini üstlenirken yaptığı konuşmada şu ifadelere yer vermiş; “Hukuk sistemine biz inanmazsak, biz güvenmezsek, başkalarının inanmasını, güvenmesini bekleyemeyiz”

İşte Erdoğan’ın o dönemden yaptığı konuşmasından bir bölüm aynen şöyleymiş meğer;

“Türkiye’de yasama, yürütme ve yargı bağımsız biçimde, her türlü etkiden, her türlü baskıdan uzak şekilde, Anayasa’da tarif edildiği şekilde işlevlerini yerine getiriyor. Aynı şekilde kurumlarımız tam bir uyum içerisinde, koordinasyon içerisinde çalışmalarına devam ediyor.

Yargının aldığı her kararı biz de memnuniyetle karşılamıyoruz, ülkenin, milletin menfaatine ters sonuçlar ortaya çıkabildiğini görüyoruz, ama yargının kararlarına karşı çıkıp da ‘AK PARTi düşmanlığı yapıyorlar, hükümeti yıpratmaya çalışıyorlar’ demiyoruz.  Beğenmediğimiz her yargı işlemine karşı, yargıyı belli grupların hakimiyetine girmekle, karanlık emellerin peşinde koşmakla suçlarsak, bunun vereceği zararları nasıl telafi edebiliriz?

“Hukuk sistemine biz inanmazsak, biz güvenmezsek, başkalarının inanmasını, güvenmesini bekleyemeyiz”

Gerçekten de ilginç ötesi günler yaşadığı çok ama çok aşikar ülkemizin.. Bütün bunlar “ileri demokrasi” ülkesinde oluyor sakın unutmayalım.. Bakalım bu inanılmaz serüven nerelere kadar uzanacak?

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code