Anayasa paketi AKP ve MHP tarafından bugün açıklanıyor

by admin | Cumartesi, Ara 10, 2016 | 878 views

MHP ile anayasa değişikliğinde uzlaşan AKP’nin bugün TBMM Başkanlığı’na sunacağı yaklaşık 20 maddelik anayasa değişikliğiyle yürütme yetkisinin tümüyle verildiği cumhurbaşkanının yargılanması neredeyse olanaksız hale getiriliyor.


Yeni anayasa konusunda iki parti arasında görüşmeleri sürdüren AKP’li Abdülhamit Gül ile MHP’li Mehmet Parsak’ın bugün ortak bir basın toplantısı düzenleyerek öneriyi açıklamaları bekleniyor. Mevcut anayasada, bakanlar ile başbakanın Yüce Divan’da yargılanabilmesi için 55 milletvekilinin soruşturma önergesi vermesi gerekiyor. Önergenin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi durumunda soruşturma komisyonu kuruluyor. Soruşturma komisyonunun raporu TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Bakan ve başbakan, gizli oylamada 550 milletvekilinin salt çoğunluğunun en az (276) ‘evet’ yönünde oy kullanması durumunda Yüce Divan’a gönderilebiliyor. Anayasa değişikliğiyle ‘yürütme organı’nın ‘tek başı’ olacak cumhurbaşkanının Yüce Divan’a sevki için ise 3 aşamalı bir yöntem belirlendi. Buna göre, cumhurbaşkanı hakkında soruşturma önergesi verilebilmesi için salt çoğunluk, komisyonun kurulabilmesi için beşte üç, Yüce Divan’a sevk için ise üçte iki çoğunluk aranacak. Milletvekili sayısının 550 olarak korunması durumunda bu sayılar, 276, 330 ve 367 olacak. Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması durumunda ise çoğunluk sayıları 301, 360 ve 400 olarak uygulanacak.

Yeni sistemde, Başbakanlık’ın yanısıra ‘Bakanlar Kurulu’ kavramı anayasadan çıkarılacak. Cumhurbaşkanının bakanları atamasına ilişkin düzenlemede milletvekilleri arasından ya da dışarıdan ayrımı yapılmayacak, inisiyatif cumhurbaşkanında olacak.

AKP kurmayları, dün öneriye ilişkin çalışmayı sürdürürken MHP’liler “Madem fiili durumu yasal hale getireceğiz, o zaman 2019 beklenmemeli, yetki ve cezai sorumluluk hükümleri hemen yürürlüğe girmeli” görüşünü dile getirdi.

KAYNAK: CUMHURİYET

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code