Ankara 13. İdare Mahkemesi’nden TEOG’a yürütmeyi durdurma kararı

by admin | Salı, Tem 1, 2014 | 1421 views

TEOG-SINAVGün geçmiyor ki Türkiye’de ilginç ve hatta bazen ciddi şekilde endişe verici bir gelişme yaşanmasın. Mübarek korku tünelinde yaşıyoruz sanki…

Son olarak gelen haber de yine herkesi şaşkınlık içinde bıraktı. Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi, yapılan itiraz sonucunda Kasım’da yapılan TEOG ortak sınav sonuçları için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Üst mahkemeye başvurarak karara itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, sınavları yeniden değerlendirdiğini açıkladı, ancak sonuçları velilere göndermediğini belirtti. Üst mahkeme Bakanlığın itirazını kabul ederse daha önce açıklanan puanlar geçerli olacak. Aksi yönde karar verirse, yeniden hesaplanan puanlar anında veliye bildirilecek.


1 milyon 270 bin ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen ilk dönem merkezi yazılıları Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise üst mahkemeye başvurarak, kararın iptalini istedi. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB bu arada üst mahkemenin itirazını kabul etmemesine karşı ‘B planı’ yaparak sınavı yeniden değerlendirdi. Üst mahkeme Bakanlığın itirazını kabul ederse eski sonuçlar geçerli olacak. Üst mahkeme, birinci dönem yapılan TEOG sonuçlarını iptal ederse, yeniden hesaplanan puanlar anında velilere bildirilecek. Ancak, herhangi bir kargaşa yaşanmaması için liselere yerleştirmeler tamamlanmadan mahkeme kararının çıkması bekleniyor.

Bakanlık yetkilileri mahkeme kararlarının en kısa zamanda açıklanması için torba yasaya “sınavlarla ilgili kararların 45 gün içinde açıklanması” şartını koyduklarını ve TEOG ile ilgili kararın da tercihler yapılmadan önce açıklanmasını beklediklerini belirttiler.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code