Anket şirketlerine göre “Evet” ve “Hayır” kafa kafaya gidiyor


Büyük güne çok az kala anket şirketleri referandum neticesini tahmin etmeye çalışıyorlar. Bundan önceki tahminlerde olduğu gibi son yapılan 2 ankette de evet ve hayır oyları çok yakın çıktı. Nitekim, TGRT kanalındaki bir canlı yayında şirketinin son anketini açıklayan Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, ‘Hayır’ oylarının ‘kıl payı’ önde olduğunu söyledi ve “Sandıklar birkaç kez sayılabilir” diye konuştu. Konsensus Başkanı Murat Sarı da kendi anketlerini açıkladı. Konsensus’un son anketi de Sonar’la aynı; yüzde 49 Evet, yüzde 51 Hayır.


İktidara yakın isimler olan Cem Küçük ve Kurtuluş Tayiz’in de bulunduğu programda, Sonar Araştırma Başkanı Bayrakçı, “Evet ve Hayır kafa kafaya gidiyor. Hayır kıl payı önde. Sandıklar birkaç kez sayılabilir” diye konuştu.

Kararsızlardan çok tercihini söylemekten çekinen bir kitlenin olduğuna vurgu yapan Bayrakçı, “Yüzde 51 Hayır, yüzde 49 Evet görüyoruz ama yüzde 51 Evet, yüzde 49 Hayır da çıkabilir” dedi. Sahil kentlerinin (Ege ve Akdeniz) ve Güneydoğu’nun “Hayır” dediğini belirten Bayrakçı Ankara’da ise “Evet” oylarının önde olduğunu söyledi. Bayrakçı, İstanbul’da ise evet ve hayırın başabaş yarışmakta olduğunu ilave etti.

KAYNAK: CUMHURİYET

Like it? Share it!