Arınç: “Yerkel’in tekme olayı çok feci.. Savunacak değilim”

by admin | Çarşamba, May 21, 2014 | 983 views

BÜLENT ARINÇ
Bülent ARINÇ Soma olayı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bu arada BB Müşaviri Yerkel’in yerdeki vatamdaşı tekmelemesi olayına da değinen ARINÇ ilginç bir ifade kullanarak aynen şöyle dedi: “Bu çok feci bir olay. Savunacak değilim. Rapor konusu trajikomik bir olay.”

Maden faciasında (kazadan ziyade) hayatlarını kaybedenlerin şehit sayılıp sayılmayacağı konusuna değinen Arınç “Şehit sayılmaları için karar yok. Bugün için bir karara varmadık. Hak sahiplerini memnun edecek bir düzenlemeyi yakın zamanda açıklayacağız” dedi.

Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen ve 8 saat süren toplantı sonrası Bülent Arınç açıklamalarda bulundu ve özetle şunları söyledi:

– Toplantının ana gündemi Soma’da yaşadığımız faciadır. Yasaların uygulanması konusunda ihmaller varsa bunun tespiti önemli. TBMM’deki görüşmelerde Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulması kabul edilmiştir. Adli soruşturma başlamış, bazı kişiler tutuklanmıştır. Asli soruşturmanın yanı sıra idari soruşturma da başlatılmıştır. Müfettişlere kazanın olduğu maden ve çevresindeki diğer madenlerle ilgili denetim izni verilmiştir.


– Madenlerle ilgili 2010 yılında sektörü ilgilendiren bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuş, raporu verilmişti.

– Aile ve Sosyal Bakanımız bir taslağı bizimle paylaştı. Maden faciasında vefat eden işçilerimizin şehit olması konusunda konuşma yapılmıştır ama verilen bir karar yok. Vefat edenlerin hepsi erkektir. Bu arkadaşlarımızın ailelerini düşünüyoruz.

– Yardım kampanyaları açılmıştır, burada toplananlar hak sahiplerine ulaşacaktır.

– SGK kanunda, iş kazaları sonucunda vefat edenlerle ilgili özel hükümler var. Burada prim ödeme gün sayısının önemi yok. O gün bile işe başlasa, ölüm geliri bağlanmaktadır. Kanundaki tabir ölüm aylığıdır. İş adamlarının sosyal amaçlı talepleri var. Ev ve konut gibi. Genel sağlık sigortası ve SGK’ya göre çalışma yapıyoruz. Kanunen şehit sayılmalarından dolayı belki, burada vefat etmiş olanlar için uygulamış olabilir miyiz?

– Bugün için bir karara varmadık. Hak sahiplerini memnun edecek bir düzenlemeyi yakın zamanda açıklayacağız.

– Madenleri kapanma kararı daha önce de söylenmişti. Biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Bu kömürü çıkartmalıyız. Isınmada, aydınlatmada kullanmalıyız.

– Başbakan yumruk atmadı.

– (Başbakanlık Müşaviri Yerkel’in yere düşen vatandaşa tekme atması olayı) Bu çok feci bir olay. Savunacak değilim. Rapor konusu trajikomik bir olay.

KAYNAK: MEDYA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code