Asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren 891 TL oluyor

ASGARI-UCRET-2014
Türkiye ekonomisi sıkıntılı bir döneme girme sinyalleri verirken, en çok merak edilen hususlardan birisi de asgari ücretin ne kadar zamla kaç liraya yükseltileceğiydi. Neticede bu sorunun cevabı belli oldu ve asgari ücretin 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren yüzde  6 artışla 891 TL olacağı belirlendi. Bu arada yapılacak olan 45 TL’lik zam vatandaşın ancak 1.5 kg et ya da günlük birer simit ile çay alabilmesine yetiyor.

Bilindiği gibi Türkiye’de 15 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücret ifadesi “işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal şartlarına göre yaşamasını mümkün kılan” ücret olarak kabul edilmekte.

Halen net 846 TL olarak uygulanan asgari ücret, 1 Temmuz’da yapılacak artışla sadece 891 TL’ye yükselecek. Bin 71 TL olan brüt asgari ücret ise bin 134 TL’ye çıkacak. Bu yıl yapılan düzenleme ile 16 yaşından küçükler için ayrı 16 yaşından büyükler için daha önce ayrı belirlenen asgari ücret düzenine son verildiği için asgari ücret tek tip olarak uygulanacak


Bu arada asgari ücretin işverene maliyetinin de 1,332 TL olacağı bildiriliyor. Brüt asgari ücretten yüzde 14 SGK primi işçi payı, yüzde 1 İşsizlik Fonu primi, yüzde 15 Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesiliyor. 1 Temmuz’dan itibaren asgari ücretin işverene bin 332 TL olacak olan maliyetinin ise yüzde 15.5’lik kısmını SGK primi işveren payı ile yüzde 2’lik kısmını İşsizlik Fonu işveren payı oluşturuyor.

Diğer taraftan apartman görevlilerinin ücretleri gelir vergisi ve damga vergisinden muaf tutulduğundan asgari ücretli bir kapıcının eline geçen net ücret, diğer asgari ücretlilere kıyasla daha fazla oluyor. Bu doğrultuda kapıcılar için halen 910 TL olarak uygulanan net asgari ücret, 1 Temmuz’da 54 TL artışla 964 TL olarak uygulanacak.

Yeni asgari ücretle ilgili tenkitler de hemen gelmeye başlamış bulunuyor tabii ki.

Örneğin,bir görüşe göre asgari ücrete 1 Temmuz’da yapılacak olan 45 TL’lik zammın artan enflasyon oranlarının bile çok altında kalacağına dikkat çekiliyor ve 15 milyon asgari ücretli ve ailesinin insanca yaşayabilecekleri bir zam yapılması talep ediliyor. Yalnızca bir kıyaslama yapmak üzere belirtmek gerekirse örneğin İsviçre’de asgari ücretin 4 bin frank (9 bin 728 TL) civarında belirlenmesi söz konusuu.

Türk emekçisinin kaderi pek de değişmeyecek gibi görünüyor ileriki günlerde de.

27.04.2014
KAYNAK: MEDYA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code