Avrupa Birliği üyelik için Türkiye’ye hangi koşullarda destek verecek?

Türkiye’ile AB arasındaki ipler neredeyse kopma noktasına gelmiş durumda malum… Bu resim referandumdan sonra daha da bir keskinlik kazandı. Zira seçimlerle ilgili olaral ortaya atılan iddialar yalnızca ülkede değil şüphesiz ki tüm dünyada da yankı buldu ciddi şekilde… İşte bu konularda görüşmek üzere Türkiye’ye gelen AP Sosyalist ve Demokratlar grubu CHP ‘ye bir ziyarette bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar Grubu Başkanı Pittella’nın Türkiye’ye Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek için üç koşul sunduğu öğrenildi.


Edinilen bilgiye göre toplantıda, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de ilan edilen OHAL’in Türkiye’yi farklı bir noktaya taşıdığının altı çizildi. Bugüne kadar Türkiye’yi Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin desteklediklerini dile getiren Pittella, referandum ile kabul edilen anayasa değişikliği sonrası koşulların değiştiğini kaydetti.

AB TÜRKİYE’NİN TOPLULUĞA ÜYELİK SÜRECİNE DEVAM İÇİN HANGİ KOŞULLARI ÖNE SÜRÜYOR

Kabul edilen anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanına tanınan yetkilerin demokrasi ile bağdaşmadığını vurgulayan Pittella, Türkiye’nin AB üyeleği için üç koşul sıraladı. Pittella koşulları şöyle anlattı:

– Cumhurbaşkanının hâkim atamasından vazgeçilmesi gerekiyor. Bunun demokrasi ile bağdaşır bir yanı yok.
–  Cumhurbaşkanına tanınan Parlamentoyu feshetme yetkisinin kaldırılması gerek.
–  Ülke KHK’lerle yönetiliyor. Anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanına tanınan kararname yetkisinden vazgeçilmeli.

Pittella şöyle devam etti: “Bu şartlarımız yerine getirildiği takdirde Türkiye’ye destek vermeye devam edeceğiz.” Görüşmede idam tartışmaları da gündeme geldi. Pittella, idam konusunun kırmızı çizgi olduğunu belirterek, yaşanan tartışmalardan duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

Şimdi soru şu; Ülkeyi şu anda tek başına ve kayıtsız şartsız bir otoriter gücle idare eden kişi bu koşullara razı olur mu? Nasıl neşesi kaçıyor insanın ama değil mi, cevabı düşündükçe?

Like it? Share it!