Avrupa Birliği ve Türkiye arasında idam cezası sürtüşmesi

by admin | Pazartesi, Tem 25, 2016 | 928 views

JUNCKER-CAVUSOGLU15 Temmuz 2016 da gerçekleşen başarısız darbe teşebbüsü idam cezası konusunu da gündeme getirdi. Vatandaşın bir kısmı terör olaylarından özellikle bıktığı daha doğrusu canları ciddi şekilde yandığı için müebbetten daha ağır bir ceza olarak gördükleri idamın geri gelmesini istiyor belli ki..

İşte hükümet de daha doğrusu Erdoğan bu pası görmezlikten gelemezdi doğal olarak. Nitekim, bu taleplere – ki meydanlarda ciddi şekilde seslendirildi – kayıtsız kalmadı ve idam cezasını geri getirebiliriz gibi beyanatlar vermeye başladı.

Fakat kazın ayağı öyle değil tabii.. Zira bu işi yapmaya kalkarsa hükümet, AB ‘ni karşısında bulacağı hiç de sır değil. Zaten de topluluktan hemen itiraz ve hatta ciddi uyarı geldi.. Üstelik resmi bir ağızdan;


Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesi durumunda AB, üyelik sürecini anında durur” dedi. Juncker’e yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İdam cezası konusunda görüş bildirebilirler ama tehditvari açıklama yaparlarsa bu ters teper” dedi.

Reuters’ın haberine göre, France 2 televizyonuna konuşan Juncker, “Türkiye, mevcut haliyle, yakın bir zamanda Avrupa Birliği üyesi olabilecek bir konumda değil. Hatta daha uzun bir dönem için de bu durum geçerli” dedi. Juncker ayrıca, “Türkiye, yarın sabah idam cezasını geri getirirse biz de müzakere sürecini anında durdururuz” ifadesini kullandı ve idam cezasını tanıyan bir ülkenin AB’de yerinin olmadığını söyledi.

Diğer taraftan Türkiye’de tehdit boyutundaki bu uyarının altında kalmış olmamak için hemen Dışişleri Bakanı ağzıyla bir açıklama yaptı; Juncker’e yanıt veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şöyle dedi “Türkiye ile böyle tehditvari konuşamazlar. Onların tehditlerine de biz pabuç bırakmayız”.

Umarız bu karşılıklı restleşmeye gerek kalmaz önümüzdeki günlerde. Tabii bunun için hükümetin bu sevdadan vazgeçmesi gerekiyor herhalde.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code