Avrupa Birliği’nden Ekim 2016 tarihinde Türklere vize serbestisi

PASAPORTHaydi gözümüz aydın.. Zira 2016 Ekim tarihinden itibaren elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidebileceğiz AB ülkelerine.. Bu durumda ne demeliyiz sizce? “Titre Avrupa biz geliyoruz..”

Evet şaka bir yana haber gerçek.. Bildirildiğine göre en sonunda AB, vizesiz Avrupa için Türkiye’ye tarih vermiş bulunuyor. Ama bunun bir de önemli koşulu tabii ki var; “Avrupa Birliği, Türkiye’nin geri kabul anlaşmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Ekim 2016’dan itibaren vize serbestisine başlayabileceğini karara bağladı.”


Habere göre AB-Türkiye zirvesinin taslak sonuç bildirgesinin ayrıntıları belli oldu. Oluşturulan çerçeveye göre, bir sonraki müzakere başlığı aralık ayında açılacak. 2016’da da daha fazla müzakere başlığı görüşülmek üzere hazırlanacak. Bu noktada Türkiye ile açılacak müzakere başlıkları sonuç bildirgesinde isimlendirilmeyecek. Ancak Avrupa Komisyonu, müzakereye açılmak üzere hazırlanacak başlıklar listesini tek taraflı bir deklarasyon ile açıklaması öngörülüyor.

Diğer taraftan Avrupa Birliği, Türkiye’ye Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euro verecek. AB, sığınmacıların durumuna yönelik gelişmelere göre yardımları gözden geçirecek. Türkiye ise topraklarında kalan Suriyeli sığınmacıların çalışmalarını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapacak. Taslak metne göre AB ve Türkiye ylıda bir kez zirve gerçekleştirecek.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code