Avrupa Parlamentosu raportörü Oomen-Ruijten’den Twitter yasağına tepki

by admin | Cuma, Mar 21, 2014 | 1252 views

OOMEN RUIJTENTwitter yasaklarına yurtdışı tepkiler ardısıra gelmeye devam ediyor. Bu kez de Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten yasağı sert bir dille kınadı.


Avrupa Birliği’nin (AB) Twitter yasağına tepkileri sertleşerek devam ediyor. Yazılı bir açıklama yapan Hollandalı Hıristiyan Demokrat Oomen-Ruijten, işleyen bir demokraside ve hukukun üstünlüğünün cari olduğu bir sistemde sosyal medyanın engellenmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Türk vatandaşlarının sanal ve gerçek âlemde fikirlerini ifade etme haklarına dokunulmaması gerektiğini ifade eden Oomen-Ruijten, Türk hükümetine sorunu bir an evvel çözmesi çağrısı yaptı.

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temasa geçerek “tam bir izahat” talep ettiğini vurgulayan Hollandalı AP üyesi, Türkiye’nin ileri adımlar yerine demokrasisini geriye götürdüğüne işaret etti. Oomen-Ruijten Türkiye’deki son gelişmelerin müzakere zeminini de zayıflattığını kaydetti.

Oomen-Ruijten’in “yazdıklarımın en serti” dediği AP Türkiye raporu geçen hafta kabul edilmişti. AP raporunda, Türk hükümetinin 17 Aralık yolsuzluk operasyonuna yönelik tavrını sert şekilde eleştirmişti.

21.03.2014
KAYNAK: MEDIA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code