Avrupa Parlamentosu’ndan çok sert Türkiye raporu geldi

by admin | Pazartesi, Nis 18, 2016 | 1257 views

EU-KATI-PIRI-VOLKAN-BOZKIR
Türkiye’nin son yıllarda içinden geçtiği büyük sıkıntı ve karışıklıklara paralel olarak AB de bu durumun bir bakıma farkında olduğunu belirten ve ciddi şekilde uyaran bir rapor yayınladı ülkemizle ilgili olarak.


Söz konusu raporun Avrupa Parlamentosu’nda (AP) oybirliği ile kabul edilmesi üzerine AB Bakanı Volkan Bozkır, Ermeni iddialarının Türkiye tarafından tanınması istenen rapora tepki gösterdi ve “Bu nedenle, bu raporu da yok hükmünde sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP’ye iade edecek” dedi.

Bildirildiğine göre söz konusu rapor “bugüne kadarki en sert rapor” olarak tarihe geçmiş oldu. Raporda bazı kilit alanlarda Kopenhag kriterlerinden uzaklaşıldığı mesajı net olarak veriliyor.

Ayrıca yine raporda “Avrupa Parlamentosu, demokrasiye saygı ve hukukun üstünlüğü konularında yaşanan sapma göz önüne alındığında, Ankara’nın Avrupa Birliği üyeliği için gereken kriterleri ihlalinden derin endişe duyuyor” ifadesinin de yer aldığı anlaşılıyor.

Raporda “Türkiye’de yargı bağımsızlığı, toplanma özgürlüğü, ifade özgürlüğü, insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü gibi alanlarda son yıllarda görülen yavaşlamadan” derin endişe duyulduğu belirtiliyor ve “hapisteki tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılması” talebi yer alıyor.

Editör
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code