AYM Başkanı Kılıç: 17. Türk Devletini çok seviyorum

HASIM-KILIC-BGeçenlerde “AK” SARAY’da yapılan karşılama töreninde uygulanarak ülkede geniş tartışmalara yol açan tarihteki 16 Türk devletinin askerleri gösterisi ile  ilgili bir yorum da AYM Başkanı Haşim KILIÇ’ tan geldi. Kılıç konuyla ilgili olarak cumhuriyete bağlılığını ifade etmek üzere çok ilginç bir üslup kullandı.

Kılıç şöyle dedi:

17’nciyi çok seviyorum

13 Mart’ta emekliliğe ayrılacak olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ‘Saltanat Sarayı’ndaki 16 askerli karşılamaya ilişkin açıklamada bulundu. Kılıç, “marifet, tarihteki 16 Türk devletinin sayısını arttırmak değil. Mevcuda yani elimizdeki vatana hep birlikte sımsıkı sarılmak. 17’nciyi çok seviyorum ve onun ilelebet yaşamasını istiyorum” dedi.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, gazeteci Metehan Demir’e konuştu. Türkiye’nin en önemli sorununun hak ve özgürlükler olduğunu belirten Haşim Kılıç, “Bu mahkeme Türkiye’nin iklimine son bir yılda çok önemli katkıda bulundu.  Ben ve diğer üyelerimiz bu ülkede kimsenin hakkını yememiştir. Vicdanım rahat. Arkamda da çok güvendiğim bir ekip bırakıyorum” ifadesini kullandı.

‘Saltanat Sarayı’ndaki, 16 askerli karşılama için de konuşan Haşim Kılıç, “Övgülerde bulunanlar, sert şekilde eleştirenler hatta esprili capsler yapanlar da çıktı. Yine de, herhalde çoğu kimsenin her biri tarihte şan ve şeref timsali olan bu devletlere söyleyecek sözü yoktur. Ama bende bu noktada çağrışım yapan nokta ise bambaşka.  O da bu devletlerin yıkılış hikayeleri” diyen Kılıç, şunları söyledi:

– Çoğu birbirlerini yiyen ve iç kavgaları ile yıkılan devletler. Bugüne bakıyorum. Yine birbirimizi yiyoruz. Karşımızdakileri yok sayıp, kendi düşündüklerimizi dikte ettirmenin demokrasi olduğunu düşündüğümüz günler yaşıyoruz. Ülkede bir umutsuzluk, tahammülsüzlük ve beraberinde gelen karamsarlıklar.
 
– İşte tam bu noktada, marifet, tarihteki 16 Türk devletinin sayısını arttırmak değil. Mevcuda yani elimizdeki vatana hep birlikte sımsıkı sarılmak. Toplumsal uzlaşı adına kim olursa olsun bir adım geri atmayı başarabilmek.
 
– Ben ileride torunlarımızın, ’17’si de Türkiye imiş ama kendini yemiş bitirmiş’ diye geleceğin tarih kitaplarında bizi diğer 16 devlet gibi okumasını istemiyorum.
 
– 17’nciyi çok seviyorum ve onun ilelebet yaşamasını istiyorum.

KILIÇ’ ın emekli olduktan sonra genel olarak bütün konularla ilgili bir  basın toplantısı yapması bekleniyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code