Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacak Tanap’ta imzalar atıldı

by admin | Cuma, May 30, 2014 | 921 views

TANAP-IMZA
Uzun süre gündemde kalan ve hakkında çeşitli olumlu ve olumsuz görüşler belirtilen TANAP projesinde en sonunda imzalar atıldı. Bu noktadaki ilginç gelişme ise söz konusu imza ile projede Türkiye adına yüzde 9 hissesi bulunan TPAO’nun payının yüzde 19’a çıkması oldu. Böylece, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Fransız enerji şirketi Total’in Şahdeniz Projesi’ndeki yüzde 10 payını alarak hissesini alarak kendi hissesini yüzde 19’a çıkarmış oldu

Erdoğan’ın da katıldığı imza töreninde ayrıca BOTAŞ’ın TANAP Projesi’ndeki hissesini yüzde 20’den yüzde 30’a çıkaran anlaşma da Azeri enerji şirketi Socar ile imzalandı.


Erdoğan törende bir konuşma yaparak TANAP’a ilişkin anlaşmaların haziran 2012’de İstanbul’da imzalandığını hatırlattı ve şöyle devam etti: “O zamandan bu yana TANAP projesi açısından büyük önem taşıyan projeler yapıldı. Şahdeniz geçtiğimiz aralık ayında Bakü’de imzalanan törenle neticelendirildi. Botaş’ın TANAP’taki payı yüzde 20’den yüzde 30’a çıkıyor. Şahdeniz’deki hakkının yüzde 9’dan yüzde 19’a çıkarılması TPAO’yu 2. büyük ortak haline getirdi.”

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

TANAP’ı Şahdeniz sahasının beslemesi öngörülüyor. TANAP geleceğe yönelik bir projedir.  Bu karar ülkemiz ile Bulgaristan arasında da bağlantı yapılmasını gerektiriyor. Ukrayna’da yaşananlar ülkeler arasındaki dayanışmanın önemini gösterdi. Ülkemizin 21 ilinden geçecek projenin inşası sırasında ortaya çıkacak ekonomik paydayı da kalkınma bakımından önemli görüyoruz. TANAP’ı sadece ticari bir yatırım olarak görmüyoruz. Türkiye mevcut fırsatları somut projelere dönüştürmek için çabalarını sürdürecektir.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise Başbakan Erdoğan’ın bütün ithal edilen ham petrol ve doğalgazın yerli üretimle veya sınırları değişmek kaydıyla mutlaka Türkiye’nin üretimiyle beraber yapılmasını istediğini dile getirdi.

Nabucco Projesi’nin adının değişmiş olmasının, Türkiye’nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları kaybedeceği anlamına gelmediğini vurgulayan Yıldız, tam tersi Nabucco veya Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) adının olmasının, Türkiye’nin değil, Avrupa’nın problemi olduğunu söyledi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code