Babacan’dan acı itiraf: Maalesef ileri demokrasimiz yok

by admin | Pazar, Tem 27, 2014 | 888 views

BABACAN-10
Birilerinin kulakları çınlasın: Türkiye’nin “”maalesef” demokrasi fukarası olduğunu hükümet kanadının en yetkili ağızlarından biri dile getirdi. Herhalde bu açıklama malum zatı öfkeden küplere bindirecektir.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Erdoğan’ı kızdıracak bir açıklama yaparak Türkiye’nin ileri bir demokrasiye sahip olmadığını söyledi. Babacan böylece Erdoğan’ın sık sık vurguladığı “Türkiye ileri demokrasi” söylemine karşı çıktı. Babacan, “Maalesef ileri bir demokrasi olduk diyecek konumda değiliz. İleri demokrasi için daha atmamız gereken adımlar var” dedi.


Bakan Babacan, Eskişehir’de katıldığı bir iftar programında, demokrasi ve hukuk vurgusu yaptı. Babacan, ekonomide yükselmek için daha çok ileri demokrasiye ihtiyaç olduğunu vurguladı. “Demokrasimiz sürekli olarak testlenmiş. Hukuk sistemimiz sürekli olarak testten geçiriyor ve ekonomik olarak testten geçiyor” diyen Bakan Babacan, kritik bir dönemde Türkiye’nin demokrasi ve ekonomisiyle 12 yıllık bir yükselme dönemini yaşayıp bundan sonraki hedeflerine doğru nasıl gideceğinin son derece önemli olacağını kaydetti.

Türkiye’nin hem demokraside hem ekonomide beraber yükselmek zorunda olduğuna dikkat çeken Babacan, şöyle dedi: “Bunlardan birisi geri kalsa diğerini aşağı çekiyor, geride bırakıyor. İşte bunun içindir ki Türkiye de biz çok daha ileri standartlara sahip demokratik sisteme ulaşmak için büyük bir çaba verdik ve veriyoruz. Hala maalesef ‘ileri bir demokrasi olduk’ diyecek koşulda değiliz. Çok önemli adımlar atıldı, sayısız miktarda demokratikleşme paketi hazırladık. Anayasa’mız da defalarca değişikliğe gittik. 2002 yılından bugünü kıyaslandığında demokrasi konusunda gerçekten daha iyi noktaya geldik. Amaileri demokrasi için daha atmamız gereken adımlar var.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code