Bankalar yine söğüşleme peşinde

BANKA-SUBE
Bu bankalara hakikaten de uslanmaz, durulmaz.. Tüketiciyi soymak – daha doğrusu patronların istediği karları tutturmak – için ellerinden geleni yaparlar.. Şimdi de bankada mevduat hesabı olanlara hesap işletim ücretini yıllık 140 Tl ye çıkarıyorlar. En tanınmış bankalardan biri herkese SMS atarak müjdeyi verdi bile.


Böylece müşterilerin bankalardaki mevduatları karşılığı bu kurumlara ödediği ücretler artmaya  süreci başlamış oldu. En son bir bankadan müşterilerine gönderilen mesajda 3 aylık hesap işletim ücretinin 35 liraya çıkması tepki çekti. Yıllık 140 liraya gelen bu ücret sektör ortalamasının da çok üzerine çıktı.

Bankalar, Bankacılık Kanunu’nun ilgili maddesi gereği 2006 yılından bu yana mevduatlardan ücret alabiliyor. Hesap işletim ücreti adı verilen bu ücret, müşterilerin bankalarda açtırmış oldukları hesaplarından aylık, üç aylık veya 6 aylık olarak tahsil edilebiliyor. Bankalar bu masrafı sundukları bankacılık hizmetlerinin karşılığı olarak belirledikleri tarifelerle alıyorlar.

Hiç şüphesiz kikendini “koyun” sınıfında olarak kabul etmeyen tüketiciler kredi kartı aidatına benzer bir şekilde bankalardaki mevduatları karşılığında da alınan bu ücretlere tepki gösterecek ve gerekli protestoyu yapmaktan geri kalmayacaklardır.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code