Baş şeytan kim.. ABD’mi Rusya’mı .. ?

ABD-BAS-SEYTANEn az yarım asırdır (veya ondan da uzun) bir tartışma vardır; “ABD mi daha zararlıdır yoksa Rusya’mı (eski adıyla SSCB)?” Bu soruya cevap olarak çoğu kişi “al birini vur öbürüne” diyecektir ve de bizce de doğrudur.. İkisi de sömüren, kan emen global güçler olmuşlardır on yıllardır.. Ama yine de Sezar’ın hakkı Sezar’a Rusya hiç bir zaman ABD’yi yakalayamamıştır “dünyaya zarar verme” yarışında (sözde demokrasinin bekçiliğini yaparken ABD isimli ülke).

Evet, inkar edilemez ki Rusya birçok yerde rejimlere, hatta içişlerine karışmıştır bazı ülkelerin. Hatta işine gelmediğinde işgal bile etmiştir, Çekoslavakya’da olduğu gibi. Ama, hiçbir zaman ABD isimli şeytanın örneğin bir IRAK’ta yaptığı tahribat ve zararı yapamamıştır.

Dünyaya sözde “hürriyet ve demokrasi” savunucusu bu ülkeden daha fazla zarar veren hiçbir ülke veya global güç olmamıştır ve muhtemelen de olamayacaktır bundan sonra. Şu anda Suriye’deki inanılmaz KAOS ortamında bile hiç ama hiç şüphesiz en büyük pay (planlama, aktive etme ve destekleme açısından) bu dünyanın başına bela mekanizmaya aittir. Zaten BOP denilen melanet projesi de bunun THINK TANK denilen proje üretme mekanizmalarında yaratılmıştır.


İşte şimdi de Suriye’deki kriz bilinçli olarak bitirilmemekte ve tavşana kaç tazıya tut denilmektedir. Neden mi? En öncelikle silah satmak için tabii ki; Bu ülkenin vicdansız silah sanayicileri silahları kime satacaktır ki yoksa? Fabrikalarını mı kapatsın gariban adamlar, yani? İkinci olarak da İsrail’in bölgedeki güvenliği ve tabii petrol yatakları…

İşte şimdi de ABD ile Rusya buradaki menfaatler açısından da birbirlerine girmiş durumdalar

Suriye’deki krizin başından bu yana Esad rejiminin savunuculuğunu üstlenen Rusya ise bu konuda bizce haklı olarak diyor ki; “Maalesef, şu ana kadar hiç kimse bize Suriye’de yasal Esad yönetimi giderse yerine alternatif olarak kimin geleceğini izah edemiyor. Bize göre ise Suriye’de şu anki Esad rejimi uluslararası terör örgütü ilan edilen IŞİD ile mücadele edebilecek yegane güç pozisyonunu koruyor”

Rusya, pozisyonunu eleştirenlerin, Suriye yönetiminin alternatifi konusunda politikaları olmadığını belirtiyor ve şöyle de devam ediyor “Ülkenin güvenliği, yayılan terör örgütü IŞİD’in engellenmesi ve ülkenin birliğinin korunması nasıl olacak? Hiç kimse bunu açıkça ifade etmiyor”.

Yani görüldüğü üzere bizce ABD tamamen kendi yararları çerçevesinde şekillendirmeye çalışırken olayları – ki ister ye ister yeme umurunda bile değil – Rusya’ ise en azından bir mantık sistemi içinde yaklaşıyor – ve tabii ki menfaatini de düşünüyor.

Şimdi siz karar verin bakalım, hangisi daha büyük şeytan diye…

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code