Başbakan Yıldırım’dan yurtdışı temaslar konusunda genelge

Aile Bakanı Kaya’nın Hollanda’da toplantı yapmakta ısrar etmesi ve Hollandalıların buna izin vermeyerek sert şekilde engellemesi neticesinde iki ülke tarihlerinin en büyük diplomatik krizinin içinde buldular kendilerini. İşte bu talihsiz – ama planlı mı o belli değil doğrusu – olay yüzünden kabinede sıkıntı bile meydana geldiği iddia ediliyor. Belirtildiğine göre bakanların kendisini devre dışı bırakmasına öfkelenen Başbakan YILDIRIM Aile Bakanı Kaya’yı azarlamakla birlikte ayruca yurt dışı temaslar öncesi Dışişleri’ne danışılmasını da istedi.


Yıldırım, geçen hafta katıldığı canlı yayında Hollanda’daki toplantılar için bu ülkede çarşamba günü yapılan seçimlerin sonrasının beklenmesi gerektiği mesajını vermişti. Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yıldırım’ın bu sözlerine rağmen Hollanda’ya gitme kararı aldı. Çavuşoğlu’nun uçağına izin verilmeyince bu kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’dan karayoluyla Hollanda’ya geçmeye çalıştı. Kaya’nın engellenmesi krizi büyüten olay oldu.

İddiaya göre, Yıldırım Kaya’yı telefonda “15 Mart’tan önce gidilmeyecek demedim mi?” diyerek fırçaladı. Yıldırım, olay henüz sıcakken bir genelge yayınlayarak, tüm kurum ve kuruluşlarının yurtdışı ziyaretlerinde Dışişleri Bakanlığı ile temas kurmasını istedi. Yıldırım, dış politikayı ilgilendiren konularda ‘Üst düzey zevat dahil’ açıklama yapılmadan önce Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’yla koordinasyon yapılması talimatı da verdi. “Üst düzey zevat” ifadesinden bakanların da kapsama girdiği değerlendirmesi yapıldı.

KAYNAK: MEDYA / SÖZCÜ

Like it? Share it!