Başbakan Yıldırım’a göre ABD “YPG Rakka’da kalmayacak” diye söz vermiş

Bugün güney sınırlarımıza baktığımız zaman durum hakikaten de içinden çıkılamayacak kadar vahim… Neden mi? Çünkü güney sınırımızın doğusunda ABD bayraklı zırhlı araçlar nöbet tutuyor, aynı sınırın batısında ise Rusya bayrağı taşıyan zırhlı araçlar devriye geziyor… Neden böyle yapıyorlar pekiyi? “YPG ve PYD bizim himayemizde arkadaş.. Olmaya ki bu partnerlerimize saldırasınız, zira bu takdirde bize saldırmış kabul ederiz” mesajını vermek için tabii ki….

Evet durum aynen de böyle… Öyle bir resim ki yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal… Yan, ülkenin eli neredeyse tam olarak bağlanmış durumda. ABD, Rusya’yı da kafakola alarak adım adım BOP planını uygulamakla meşgul… Aynen böyle işte…

Ve de son olarak bomba patlatılıyor ABD tarafından; “Biz partnerlerimize ağır silahlar veriyoruz, üstelik bunları da geri istemeyeceğiz” diyor SAM AMCA… İşte durum böyleyken Erdoğan ABD’ye Trumpl’ile görüşmeye gidiyor… Ona resimleri, raporları vs ne bilgi varsa gösterecekmiş – Yani Trump’ın bundan haberi yok da Erdoğan onu aydınlatacak… Bakın “Gözüne sokacağım” filan dese tamam o zaman…. Ama bakalım ne sonuç çıkacak bu ikili görüşmeden hep beraber göreceğiz..


Diğer taraftan ilginç bir şey daha oluyor ve muhterem başbakan müjdeyi veriyor; Yıldırım diyor ki “ABD, YPG Rakka’da kalmayacak dedi”…

Haber şöyle:  Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin, Rakka operasyonu sonrası YPG’nin bölgede kalmayacağı yolunda güvence verdiğini belirtti. Londra’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, “YPG’ye silah verilmesinin Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vereceğini kaydederek, YPG/PYD Türkiye için terör örgütüdür, PKK ile aynıdır; (bunlarla işbirliği) ciddi devletlere yakışan bir şey değil, ABD bir mecburiyet olduğundan bahsetti. Biz buna katılmıyoruz” dedi. ABD’den bir kez daha düşünmelerini talep ettiklerini dile getiren Yıldırım, “(ABD’liler) Rakka operasyonundan sonra bize YPG unsurlarının (bölgede) kalmayacağını, demografik yapının değişmeyeceğini ifade ettiler” diye konuştu.

Bilindiği üzere, ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki Kürtlere silah verilmesini öngören kararı onaylamıştı. Yardımın hafif silahlar, mühimmat, makineli tüfek, zırhlı araçlar ve istihkam malzemesinden oluşacağı belirtilmiş, takvim açıklanmamıştı. Kararın Türkiye’nin üt düzey üç yetkilisi Washington’dayken açıklanması dikkat çekmişti.
Ankara’dan gelen ilk tepkilerde ‘yanlıştan dönülmesi’ istenmiş, YPG’nin ‘eline geçen her silahın Türkiye’ye yönelik tehdit’ oluşturduğu belirtilmişti. IŞİD’le Mücadele Koalisyon Güçleri Sözcüsü Amerikalı Albay John Dorrian, YPG’ye verilecek silahlardan bir bölümünün dağıtımına başlandığını, silahların IŞİD’le mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söylemişti.

Like it? Share it!