Başbakan’dan “önemli” beyanat: “Başkanlık ilk gündem değil”

DAVUTOĞLU-EL-SALLAMABaşbakan’dan gerçekten de “başbakan gibi” bir beyanat gelmesinden eminiz çok insan mutlu olmuştur. Bu arada en önemli tespiti de “Başkanlık ilk gündem değil” şeklinde kayda geçmiş bulunmakta. Bunun doğru olduğuna inanmak isteyen milypnlar mevcut hiç şüphesiz, en azından yüzde 49,50 yani.

Azerbaycan dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa tartışmaları kapsamında yeniden gündeme gelen ‘başkanlık sistemi’ ve ‘partili cumhurbaşkanlığı’ konusunda şöyle dedi: “Türkiye karma sistem kaldırmıyor. Bunu konuşurken kaçınılması gereken tutum ne? Bir kere Türkiye’nin birinci gündem maddesi bu değil. Meseleler şahsileşmeden sistemi doğru konuşarak çözmeliyiz.”


Suriye meselesi ile ilgili de başbakan şunları ifade etti: “Türkiye’ye dönük bir tehdit oluştuğu anda gerekli tedbiri alırız. Suriye krizi herkesten çok Türkiye’yi etkiler ve Suriye’de krizin çözümüne de herkesten çok Türkiye katkıda bulunabilir.”

Rusya ile Türkiye arasındaki kriz ve Rusya’nın ekonomik yaptırımlarının Türkiye’yi nasıl etkileyeceği konusundaki bir soru üzerine de başbakanın beyanatı özetle şu şekilde oldu: “Telafi edici tedbirler, caydırıcı tedbirler ve yapısal tedbirler anlamında üç kategoride tedbir düşündük. Caydırıcı tedbir almak istemiyoruz. Ancak karşılıklı bu tutum devam ederse, Türkiye’nin tedbirlerinin ne olacağını da düşünüyoruz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasındaki görüşmeye ilişkin olarak da Başbakan Davutoğlu, “Bir görüşmede her meselenin çözülmesi zor. Psikolojik boyutu gittikçe artan dozda bir krizle karşı karşıyayız” dedi.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code