Bedelli askerlik için Davutoğlu’nun kararı bekleniyor

BEDELLI-ASKERLIKAskerlik yükümlülüğü olan bir sürü vatandaşımız yine merak ve heyecanla beklerken bedelli askerlik için Başbakan’ın vereceği kararın beklendiği öğrenildi. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bedelli askerlik ile ilgili olarak : “Genelkurmay Başkanı’ndan görüşleri aldık. Sayın Başbakan karar verecek” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesi görüşmelerinde söz alan CHP Milletvekili Aydın Ayaydın’nın bedelli askerlik ile ilgili beklentilere ilişkin, “Bedelli çıkacaksa bunu bilelim. Çıkmayacaksa yine bunu bilelim. Bedelli var mı yok mu? Evet mi hayır mı?” şeklindeki soruları üzerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Genelkurmay’dan görüşleri aldık, son kararı Başbakan verecek. Bedelli taleplerini ve Türkiye’nin çevresindeki ateş çemberini de dikkate alarak, Genelkurmay başkanlığımız da görüşlerini söylüyor. Başbakanımız karar verecek”
dedi.


TSK’nın gücüne ve IŞİD tehdidine dikkat çeken Yılmaz, “Sınır dışındaki eşkıya Ceylanpınar sınırında duruyorsa, herhalde bunun kağıt üzerindeki çizgiler durdurmuyor. Eşkıyayı kağıt üzerindeki sınırlar durdurmaz. Türkiye’nin gücü durdurur. TSK tarihinde olmadığı kadar güçlüdür. Hepimizin ordusudur. Bu güvenle hepimiz de çok rahat konuşuyoruz. Hatta bazı arkadaşlarımız silahlı kuvvetleri mensuplarına taş da atabiliyor. TSK bizi koruduğu için IŞİD buraya gelemiyor. Yerimizden yurdumuzdan edilmedik” diye konuştu.

Bedelli askkerlikle ilgili olarak son sözün kendisine ait olmayacağını ifade eden Yılmaz, “Bedelli kapsamında yaşı 30 olarak kabul ederseniz, 400 bine yakın. Yaşı 29 diye düşürürseniz 450 bine çıkar. Yaşa 28 derseniz 534 bine çıkar. 27 derseniz 600 binin üzerine çıkar. 26 derseniz 750 bine çıkar. Bedelli ile ilgili olarak hiç bir zaman benim verdiğim cevap son cevap olmayacaktır. Ben bir Milli Savunma Bakanıyım. Genelkurmay kendi silahlı kuvvetleri ihtiyaçlarını bildirir. Haftalık görüşmeleri vardır. Verilen görüşler güne ilişkindir. Şartlar değişince o görüş de değişir” diye konuştu.

TSK’DA görev yapan erbaş er sayısının yaklaşık 70 bin azaldığını söyleyen Yılmaz, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin asker kaynağı halen çeşitli nedenlerle sürekli olarak azalmaya devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan erbaş, er sayısı yaklaşık 70 bin azalmıştır” dedi.

TSK’da 622 bin 932 tane personel olduğunu üçte biri yüzde 35’nin profesyonel olduğunu belirten Yılmaz, “Silahlı kuvvetlerimizin üçte biri yüzde 35’i profesyonel. Uzman personel, subay, astsubay, uzaman jandarma, uzaman erbaş, sözleşmeli erbaş hepsini üst üste koyduğumuzda jandarma ve sahil güvenlik de dahil. 622 bin 932 tane personelimiz var. Gizlimiz, saklımız yok” ifadelerini kullandı.

Nüfus artış hızına dikkat çeken Yılmaz, “Ayrıca, nüfus artış hızı yavaşlıyor. Artık çoluk çocuk yapan yok. Ne teşvik verirseniz verin istediğiniz nüfus artış hızına erişemeyeceksiniz” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code