Beklenen oldu; ABD’ de işsizlik düştü dolar fırladı

DOLAR-BORCBu ABD den çektiğimizi kimseden çekmedik doğrusu. Yalnız biz mi hayır, bütün dünya da aynı dertten müzdarip. Yok Merkez Bankası fazi arttıracak, yok işssizlik çıktı, indi, bindi vs vs.. Dünya ekonomisin hayatı daha doğrusu canı, ABD deki ekonomik göstergelere bağlı tamamen nerdeyse.

Şimdi son olarak da beklenen gerçekleşti ve ABD’de işsizlik 7,5 yılın en düşüğüne inince dolar da ülkemizde yükseldi


Bildirildiğine göre ABD’de tarımdışı istihdam verileri açıklandı ve Kasım ayında 211 bin kişiye beklentilerin üzerinde istihdam sağlandı. Böylece son 7,5 ylın en düşüğüne gerileyen işsizlik yüzünden güne 2.88 civarında başlayan Dolar/TL sert yükselişle 2.91’in üzerini gördü.

ABD’de tarım dışı istihdam Kasım ayında 211,000 ile beklentilerin üzerinde bir yükseliş kaydederken; yedi buçuk yılın en düşük seviyesinde kalan işsizlik oranı ile birlikte iç piyasada güçlenmeye işaret ederek Fed’den Aralık ayında bir faiz artırımı adımını muhtemel kıldı.

Reuters anketine katılan uzmanlar Kasım ayında tarım dışı istihdamın 200,000 artmasını bekliyorlardı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in açıklayacağı kredi notuna odaklanan piyasalarda yaşanan sert harekletlenme ile dolar öğleden sonra 2.91′in üzerini de gördü.

ABD doları Moody’s’in bu akşam açıklayacağı Türkiye’nin kredi notuna ggöre yeni hareketlere gebe olabilir

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code